Politik konjonktür dalgalanmaları (Türkiye analizi)
Political business cycles (Turkey analysis)
  1. Tez No: 265062
  2. Yazar: FİLİZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Politik Konjonktür Dalgalanmaları (Political Business Cycles (PBC)) teorisine göre, politikacılar seçimlerde şanslarını arttırmak için fırsatçı politikalar izlemeyi tercih etmektedirler. Bu sebeple seçim dönemlerinden önce, ekonomide hızlı büyüme ve düşük işsizlik sağlamak amacıyla toplam talebi arttırıcı politikalar izlemektedirler. Seçimlerden sonra ise, genişlemeci politika sonucu ortaya çıkan enflasyonist baskıları giderici politikalar uygulanmaktadır. Bu ekonomik konjonktür her seçim döneminde tekrar etmektedir.Bu çalışmada ?Geleneksel Fırsatçı Politik Konjonktürel Dalgalanmaları Teorisi? çerçevesinde Türkiye ekonomisinde siyasetin ekonomiye müdahalesi ve bu sorunun çözümünde yasal ve kurumsal düzenlemelerin etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 1980 sonrası dönemde Türkiye ekonomisinde PBC teorisinin varsayımlarını destekleyen gelişmeler olup olmadığını belirlemek için GSMH, Sanayi Üretim Endeksi, enflasyon, kamu harcamaları, para arzı ve dolaşımdaki para değişkenleri kullanılmış, Nourdhaus'un ?geleneksel fırsatçı model?i Alesina, Cohen ve Roubini (1991,1992)'nin OECD ülkeleri ve endüstriyel ülkeler için yaptıkları çalışmalarında kullandıkları otoregresif model ile test edilmiştir. Bu çalışmada PBC teorisinin geçerliliğinin test edildiği diğer çalışmalardan farklı olarak, ekonomide yaşanan siyasal kaynaklı yapay konjonktürün yaratılmasının engellenmesi için önerilen çözüm olan kurumsal düzenlemelerin etkisi de ampirik olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, incelenen dönemde yaşanan altı milletvekili genel seçimlerinin ele alınan değişkeler üzerinde politik konjonktür dalgalanmalar yarattığına ilişkin kanıtlara ulaşılmıştır. Ayrıca ülkemizde 2001 yılı sonrasında yoğun bir şekilde gerçekleştirilen kurumsal düzenlemelerin ekonomideki etkisinin araştırıldığı modelden elde edilen sonuçlar, yapısal düzenlemelerden önceki ve sonraki dönem arasında anlamlı bir farklılığın olduğunu ortaya koymaktadır. Yapısal düzenlemeler, hem ekonomiyi olumlu yönde etkilemiş hem de seçim dönemlerinde ekonominin manipüle edilmesini bir ölçüde engellemiştir.
Özet (Çeviri)
According to the theory of Political Business Cycles (PBC), politicians prefer to pursue opportunist policies in order to improve their chances in elections. Therefore, before election periods, they follow policies increasing aggregate demand in order to ensure rapid growth in the economy and low unemployment. After elections, on the other hand, they implement policies to reduce inflationist pressures which emerge after expansionist policies. This economic situation repeats in every election period.In this study, within the framework of the Traditional Opportunistic Political Business Cycles Theory, the intervention of politics in the Turkish economy and the effects of legal and institutional regulations in the solution of this problem were investigated. In the study, in order to determine whether there has happened any developments in the post-1980 era in Turkey that would support the assumptions of the PBC theory; the variables of the GNP, the Industrial Production Index, inflation, public expenditures, money supply and money in circulation were used and, Nordhaus? traditional opportunistic model was tested through the autoregressive model that Alesina, Cohen and Roubini (1991,1992) have used in their studies on the OECD countries and industrial countries. In this study, different from other studies that test the validity of the PBC theory; the effect of institutional regulations, that are suggested to prevent the creation of the artificial situation in the economy caused by politics, was tested empirically. According to the obtained results, evidences exist that suggest that six general parliamentary elections conducted in the given period have created political business cycles on the examined variables. In addition, the findings obtained from the model that examined the influences of institutional regulations that have been intensively made after 2001 on the economy demonstrate that there exists a significant difference between the periods before and after the structural regulations. The structural regulations not only positively affected the economy but also prevented ?to some extent- the manipulation of the economy in election periods.