Bireysel finansmanda elbirliği sistemi ile katılım bankacılığının ürün karşılaştırması ve müşteri tercihlerinin değerlendirilmesi: Erzincan ili örneği
Product comparison of collaboration system and participation banking in retail financing and evaluation of customer preferences the case of Erzincan
- Tez No: 742624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bireysel finansman, ihtiyaç duyulan fonların sağlanması olarak adlandırılan finansal bir üründür. Ülkemizde 1983 yılında kurulan ilk finans kurumu Albaraka Türk özel finans kurumu 1985 yılında faaliyete başlamıştır. Gelişen faizsiz finans sektörü, insanların islami hassasiyetleri çerçevesinde yeni bir alternatif daha üretmiş ve elbirliği sistemi 1991 yılında araç teslimine başlamıştır. Elbirliği sistemi günümüzde konut finansmanın başını çektiği bir sisteme dönüşmüştür. Ortak yönlere sahip elbirliği ve katılım bankalarının sunduğu bireysel finansman ürünleri olan araç ve konut finansmanı kapsamında müşteri tercihlerinin belli başlı başlıklar halinde farklılık göstermesi kaçınılmaz bir gerçek olmuştur. Çalışmada, Erzincan ilinde faaliyet gösteren elbirliği sistemi müşterilerine yönelik 270 adet anket uygulanmıştır. Sonuç olarak, dindarlık, İslami finans okuryazarlığı ile ELBİSİ müşteri tercihleri arasında ilişkiler saptanmıştır. Dindarlık eğitimi uygulama ve İslami finans okuryazarlığının ELBİSİ müşteri tercihleri tüm boyutları üzerinde pozitif etkisi saptanmıştır. Yalnızca dindarlık uygulama boyutunun pazarlama ve müşteri iletişim yöntemi boyutu üzerinde negatif etkisi saptanmıştır. Son olarak, demografik özelliklerden eğitim ve gelir düzeyinin güven boyutunda, yaş aralığının ise pazarlama ve müşteri iletişim yöntemi boyutunda farklılaştığı diğer tüm demografik ve sosyo – ekonomik özelliklerin ise İslami finans okuryazarlığı boyutlarında farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual financing is a product as the use of need funds. License First financial investment in 1983 AlbarakaTürk private finance investment started its operations in 1985. Developing interest-free finance sector, people have produced a new alternative to Islamic settings and cooperation started to deliver vehicles in 1991. The cooperative system has turned into a system of housing arrangement. It has become a reality from the appearance of the vehicle and housing buyers' preferences, which are the product of the ownership of common aspects and the image of the example of participation banks. In the study, 270 studies on the cooperation system operating in the province of Erzincan. As a result, choices between religiosity, Islamic financial literacy and DRESS customer preferences. Practicing religiosity and financial literacy are positive preferences over all DRESS. There is great doubt over the method of marketing and customer-only practice of piety. Finally, it was determined that the demographic characteristics differed in education and customer satisfaction, and in the age population, in marketing and communication methods, all other demographic and socio-economic characteristics differed within the scope of Islamic financial literacy.