Women's subversion and solidarity in Jane Austen's Emma and Assia Djebar's A Sister to Scheherazade a comparative study
Jane Austen'in Emma ve Assıa Djebar'ın Bir Şehrazad Kardeşi eserlerinde kadınların başkaldırısı ve dayanışması bir karşılaştırmalı inceleme
- Tez No: 913176
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Jane Austen'in Emma ve Assia Djebar'ın A Sister to Scheherazade romanlarında kadınların kimliği, özgürlüğü ve kendini keşfi anlatımını karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, her iki yazarın, farklı tarihsel ve kültürel bağlamlara rağmen, feminizm, patriyarka ve toplumsal baskılar gibi ortak temaları nasıl ele aldığını incelemiştir. Araştırma, 19. yüzyıl İngiltere'si ve sömürge Cezayir'inde kadınların karşılaştığı toplumsal, ekonomik ve kültürel zorlukları, özellikle de evliliğin kurtuluş aracı olarak görülmesini vurgulamıştır. Çalışma, her iki romanda da kadın kahramanların toplumsal baskılara karşı nasıl mücadele ettiğini ve bağımsızlıklarını nasıl elde etmeye çalıştıklarını; temalar, karakterler ve anlatı teknikleri açısından incelemiştir. Anahtar sorular arasında şunlar yer almaktadır: Bu kadınların hayatlarını şekillendiren toplumsal kısıtlamalar nelerdir? Neden evlilik özgürlüğün tek yolu olarak ortaya çıkmıştır? Her iki yazar da kadınların kendini gerçekleştirme ve güçlenme yolundaki stratejilerini nasıl tasvir etmiştir? Bu iki eseri karşılaştırarak yapılan bu çalışma, Austen ve Djebar'ın kadın tasvirlerine yönelik kültürler arası bir analiz sunarak akademik bir boşluğu doldurmuştur. Farklı kültürel ve tarihsel bağlamlarda kadınların karşılaştığı benzer feminist sorunlara dair yeni bakış açıları sunmuş, her iki yazarın edebiyata ve feminist söyleme katkılarını aydınlatmaya çalışmıştır. Austen ve Djebar'ın anlatı tekniklerini ve kültürel eleştirilerini kullanarak, kadınların toplumlarındaki mücadelelerini nasıl keşfettiklerini feminist ve sömürge sonrası eleştiri bağlamında inceleyen nitel bir analiz yöntemi kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the portrayal of women's identity, freedom, and self-discovery in the novels Emma by Jane Austen and A Sister to Scheherazade by Assia Djebar. The focus was on how both authors, despite their distinct historical and cultural contexts, addressed shared themes of feminism, patriarchy, and societal constraints. The research explored the societal, economic, and cultural challenges faced by women in 19th-century England and colonial Algeria, with a particular emphasis on marriage as the perceived means of salvation. The study examined the themes, characters, and narrative techniques in both novels, highlighting how the female protagonists in each work navigated societal pressures and strived for independence. Key questions included: What societal constraints shaped the lives of these women? Why did marriage emerge as the only route to freedom? How did both authors portray the strategies these women used to achieve self-realization and empowerment? By comparing these two works, this study filled an academic gap by offering a cross-cultural analysis of Austen and Djebar's portrayal of women. It provided new insights into the shared feminist concerns that transcended different cultural and historical settings, shedding light on the authors' contributions to literature and feminist discourse. Within this framework the study employed qualitative analysis to examine both novels through the lens of feminist and post-colonial criticism, offering a comprehensive look at how Austen and Djebar used narrative techniques and cultural critiques to explore the struggles of women in their respective societies.