İslam hukukunda gurre kavramı
Concept of ghurre in islamic law
  1. Tez No: 742662
  2. Yazar: UFUK İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnsanın dünya sahnesine çıkışı kendi tasarrufu ile değil, Allah'ın muradı ve ebeveynlerinin vasıtasıyla mümkün hâle gelmektedir. Allah, hiçbir insana dünyaya gelişine kadar herhangi bir tercih şansı vermemiştir. Dolayısıyla ana rahmine düşüşünden doğumuna kadar tüm süreç, yaratıcının idaresi ve kontrolü altında olmalıdır. Bununla birlikte insanın doğum anına kadar olan hayat hakkını gaspedecek bir müdahaleye de izin verilmemiştir. Ancak insanlık tarihi boyunca ceninin ölümüyle sonuçlanan pek çok olay varolagelmiştir. Cenine yönelik cinâi fiillere, din ve hukuk sistemleri çeşitli önlem ve cezalar öngörmüş, engellemeye çalışmıştır. Giriş ve beş bölümden oluşan tezimiz, İslam hukukunda cenine karşı ölümle sonuçlanan müdahaleye karşılık olarak hükmedilen tazminatı kapsayan gurre kavramını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kavramın diğer hukuk sistemleri ile karşılaştırması yapılmış ve günümüzde ceninin haklarını korumak adına hukuki altyapı oluşturmak hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda çocuk düşürme, gurre ve ilişkili kavramlar açıklanmış, gurrenin unsurları, cenine müdahalenin diğer hukuki sonuçları, ödenme usulü ve miktarı üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın, tespit edebildiğimiz kadarıyla gurre hakkında kaleme alınan ilk Türkçe tez olması açısından önemli bir bilimsel boşluğu doldurması ve bu konuda araştırma yapmak isteyenlere ışık tutması umulmuştur.
Özet (Çeviri)
People's rise to the world stage is made possible by the will of Allah and through his parents, not by his own free will. Allah did not give any human being a choice until he was born. Therefore, the whole process from conception to birth should be under the direction and control of the creator. Therewithal, no intervention that would hijack a person's right to live until the moment of birth was not allowed. However, many events have occurred throughout human history that resulted in the death of the fetus. Religious and legal systems prescribed various measures and penalties for murderous acts against the fetus and tried to prevent it. Our thesis, which consists of an introduction and five parts, ıt aims to examine the concept of ghurra, which includes the compensation awarded in response to an intervention against the fetus resulting in death in Islamic law. This concept has been compared with other legal systems and it is aimed to create a legal infrastructure in order to protect the rights of the fetus today. In line with this goal, abortion, gurre and related concepts are explained, the elements of ghurra, other legal consequences of intervention to the fetus, payment method and amount are emphasized. It is hoped that our study will fill an important scientific gap in terms of being the first Turkish thesis written about ghurre as far as we have been able to determine, and shed light on those who want to do research on this subject.