İslam hukuku açısından temyiz gücü
Power of discernment in terms of Islamic law
- Tez No: 742663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Temyiz gücü, genel bir tanımla kişinin iyiyi kötüden ayırt edebilmesine imkân sağlayan yetinin adıdır. Tezimizin temel konusu, İslam hukuku açısından temyiz gücü kavramıdır. Temyiz gücü kavramı, İslam hukukunun en önemli konulardan biridir. Çünkü temyiz gücü akıl, irade, bilinç, zihin gibi psikolojik bağlantıları da bulunan bir kavramdır. Temyiz gücü, fıkıh alanında ehliyet bahsinde açıklanan bir kavram olup kişinin fiilleri açısından da önemli bir yere sahiptir. Kişinin mükellef sıfatını kazanması ve dolayısıyla bazı hak ve sorumluluklara da sahip olması, bu yetiyi elde etmiş olmasına bağlıdır. Bazı durumlar, temyiz gücünü ortadan kaldırır. Bu durumlar kişiye bazı muafiyetlerin tanınmasını sonuç verir. Söz konusu muafiyetler doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Çalışmamızın temel amacı, ehliyet bahsinin önemli kavramlarından biri olan temyiz gücünü bütün yönleriyle ele alabilmektir. Fakat sadece temyiz gücü değil onunla bağlantılı olan bazı kavramların da açıklanması gerekmektedir. Çünkü temyiz gücü, kendisiyle bağlantılı kavramlarla çoğu zaman karıştırılmaktadır. Bu çalışmanın ortaya konulmasında söz konusu eksikliğin doldurulması düşüncesi hâkimdir.
Özet (Çeviri)
The power of discernment, with a general definition, is the one who can provide the good for those who can take advantage of the bad. The subject of our thesis is the concept of power of discernment in terms of Islamic law. The concept of the power of discernment is one of the most important issues in Islamic law. Because the power of discernment is a concept that has psychological links such as reason, will, consciousness and mind. The power of discernment is a concept explained in the subject of competence in the field of fiqh and has an important place in terms of one's actions. The person's gaining the title of obliged and therefore having some rights and responsibilities depends on having acquired this ability. In some cases, it removes the power of discernment. These situations result in the granting of certain exemptions to the person. These exemptions may be congenital or may occur later. The main purpose of our study is to be able to deal with all aspects of the power of discernment, which is one of the important concepts of the capacity. However, not only the power of discernment but also some concepts related to it need to be explained. Because the power of discernment is often confused with the concepts associated with it. In presenting this study, the idea of filling the said deficiency is dominant.