Pvsyst programı ile modellenen Konya ve Van illerinde GES santrallerinin üretim verilerinin karşılaştırılması
Comparison of production data of solar power plants modeled by the pvsyst program in konya and van provinces
  1. Tez No: 742665
  2. Yazar: AYŞEGÜL ETCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCALMIŞ BİLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerji talebindeki fosil yakıtların kaynaklarının sınırlılığı ve hızlı artışı temiz ve güvenilir enerji kaynaklarına duyulan ihtiyacı artırmıştır. Alternatif enerji yöntemlerinden biri olan güneş ışıma kullanan fotovoltaik (FV) sistemler gelecekteki küresel elektrik üretimini sağlamak için kullanılacaktır. Türkiye dünyadaki konumu sebebiyle güneş enerjisi açısından avantajlıdır. Potansiyel güneş haritası basitçe bile incelendiğinde birçok farklı bölgede güneş enerji santralinin kurulabilmesi mümkündür. Bu tez çalışmasında, PVsyst programını kullanarak Konya ve Van illerinde kurulacak olan güneş enerjisi üretim santrallerini modellenmesinin yanı sıra, sistemlerin üretim verilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. İki farklı ilde modellenen güneş enerji santrallerinin sabit açılı ve çift eksen güneş takip sistemli olarak tasarlandığında üretimlerinin il bazında değişip değişmediği gözlemlenmiş ve üretim verileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Van ilindeki sistemlerin Konya ilindeki sistemlere göre daha verimli olarak çalıştığı ve daha fazla elektrik üretimi yaptığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The limited reserve of fossil fuels and rapid increase in energy demand have increased the need for clean and reliable energy sources. Photovoltaic (PV) systems using solar radiation, one of the alternative energy methods, will be used to provide future global electricity generation. Turkey is advantageous in terms of solar energy due to its location in the World. When the potential solar map is examined, it is possible to establish solar plants in many different regions. In this thesis, besides modeling the solar power generation plants to be established in Konya and Van provinces using the PVsyst program, the production data of the systems will be compared. When the solar power plants modeled in two different cities are designed with fixed angle and dual axis solar tracking system, it is observed whether their production changes on a provincial basis and the production data are compared. According to the results obtained, it was concluded that the systems in Van operate more efficiently and produce more electricity than the systems in Konya.