Oyuncak nebülizatör ve oyuncak maske kullanılarak uygulanan terapötik oyunun çocuğun korku ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of therapeutic play applied by using toy nebulizer and toy mask on child's fear and anxiety level
  1. Tez No: 742666
  2. Yazar: ÇİSEM KIRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada inhaler tedavi öncesinde oyuncak nebülizatör ve oyuncak maske ile uygulanan terapötik oyunun çocukların korku ve anksiyetesi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipte planlanan çalışmanın evrenini Şubat 2021-Mart 2022 tarihleri arasında çocuk acil servise solunum sistemi hastalığı sebebiyle başvuran 3-8 yaş aralığındaki çocuklar oluşturmuştur. Dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 84 çocuk örnekleme dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında "Çocuk Tanıtım Formu, Çocuk Takip Formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluk (ÇAS-D) ve Terapötik Oyun Uygulama Rehberi kullanılmıştır. Bulgular: Grup içi karşılaştırmalara göre tedavi sonrasında Terapötik Oyun Grubu'nda korku ve anksiyete azalmış, Rutin Tedavi Grubu'nda ise artmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the effect of therapeutic play applied with a toy nebulizer and toy mask before inhaler treatment on children's fear and anxiety. Method: The population of the randomized controlled experimental study was composed of children aged 3-8 years who applied to the pediatric emergency department due to respiratory system disease between February 2021-March 2022. 84 children who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study were included in the sample. "Child Information Form, Child Follow-up Form, Child Fear Scale, Child Anxiety Scale-Status and Therapeutic Play Practice Guide were used to collect data. Results: According to in-group comparisons, after treatment, fear and anxiety decreased in the Therapeutic Play Group and increased in the Routine Treatment Group (p0.05).