An ecology of political communication: Propaganda geographies and infrastructural uproar in Istanbul
Siyasal iletişimin ekolojisi: Propaganda coğrafyaları ve İstanbul'da altyapısal karışıklık
  1. Tez No: 725314
  2. Yazar: CAN ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tez, siyasal iletişimin ekolojisini soruşturmayı ve kuramsallaştırmayı hedeflemektedir. Kent mekânının maddeselliğinde ve vasıtasıyla siyasal iletişime odaklanmaktadır. Bu çalışma siyasal iletişimi mekânsal düzenlemelerin, altyapıların ve coğrafyaların tozu dumanı içinde ve bunlar vasıtasıyla kavramak için kuramsal ve yöntembilimsel ağlar örmek çabasındadır. Bu anlamda, seçimler, kampanyalar, medya gündemleri, izleyici dikkati gibi geleneksel kategorilerin doğrusal süreçlerinde ve kısa sürelerinde sabit taraflar arasında değiş tokuş edilen medya içeriklerinin analizi ve yorumlanması benzeri alışılagelmiş ve bedeni dikkate almayan yaklaşımların ötesine geçmeyi hedeflemektedir. Çalışma siyasal iletişimi sorunsallaştırırken onun sadece dil, semboller ve temsillerle değil, maddesel, duygulanımsal ve bedenlenmiş karşılaşmalar yoluyla işlediğini ele almaktadır. Çalışma siyasal iletişimin ekolojisini bir araştırma ufku olarak önermektedir. Beden/zihin/çevre dolanıklığını dikkate alarak, siyasal iletişim alanının sahne-ötesi ve sahnelenenden-ziyade süreçlere ve karşılaşmalara odaklanması için yeni patikalar sunmaktadır. Bu anlamda çalışma, siyasal iletişim, medya ekolojileri, ekolojik biliş kuramları, mekânın üretimi, söylem kuramı, ve temsîlî-olmayan kuramların kavşağında tartışmalar icra etmektedir. Böylelikle, siyasal iletişim bağlamında, temsillerle birlikte maddesel/söylemsel çevrenin manipülasyonu ve tüm bedenlenmiş bilişsel ve duygulanımsal süreçleri kapsayan bir ekoloji öne sürmektedir. Siyasal iletişim ekolojisi çizgisel-olmayan, çoklu mekansal-zamansal ve temsilden-ziyade bir bakış açısına vurgu yaparken makinesel ve doğakültürel karşılaşmalara ve ittifaklara odaklanmaktadır. Bu doğrultuda, çalışma İstanbul bölgesinde propaganda coğrafyasını ve altyapısal hengâmeyi canlandırmakta, resmetmektedir. Azgın hafriyatlar, inşaatlar, yıkımlar, yerinden etmeler ve propaganda olarak bizzat altyapıların ve coğrafyaların seferber edilmesi gibi savaşvari bir atmosfer oluşturan tarihsel ve güncel örneklere başvururken tarihsel dönemlerin bir panoramasını sunmaktadır. Çalışma, maddesel/söylemsel iz sürme ve haritalama pratiği olarak düğüm-çizim (tanglegram) yöntemini işe koşarak geleneksel siyasal iletişim kategorileri ardında unutulmuş faillikleri, işleyişleri, karşılaşmaları ve ekolojileri ön plana alır. Bunun yanında, farklı failliklerle eşzamanlı karşılaşmalar vücuda getirmek için bunların farklı çerçevelerde ve kısıtlı zaman dilimlerinde ayrık olarak yayınlanan imajlarını yan yana yerleştirerek kolajlar icra eder. Maddesel/söylemsel iz sürme ve görselleştirme olarak iki yöntem de ilgi-odağı-nesneler, rutinleşmiş sahnelemeler ve medya temsilleri yoluyla üzeri örtülen moleküler süreçleri açığa çıkarmayı ve resmetmeyi sağlamaktadır. Genel hatlarıyla tez, siyasal iletişimin ve propaganda makinasının kent mekânı ve düzenlenmeleri içinde ve vasıtasıyla nasıl çalıştığı, ne yaptığı, hangi maddesel/söylemsel sağlarlıklara dayandığı ya da yatırım yaptığı, insanlar ve insan-olmayanlar arasındaki gündelik bedenlenmiş karşılaşmaları nasıl yönettiği ve bunlara nasıl müdahalede bulunduğuyla uğraşan bir kuramsal/yöntembilimsel ağ örmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to inquire into and theorize the ecology of political communication. It focuses on political communication within and through the materiality of urban space. The quest of this study is to weave theoretical and methodological networks to grasp political communication within and through the messiness of spatial arrangements, infrastructures, and geographies. In this sense, it aims to go beyond conventional and disembodied approaches on political communication such as interpreting and analysing media content exchanged between fixed parties in linear processes and short durations of traditional categories such as elections, campaigns, media agenda and audience attention. The study problematizes political communication while grasping it as operating not only through language, symbols, and representations but material, affective and embodied encounters. The study recommends ecology of political communication as a research horizon. It presents a new path for the field of political communication to focus on the processes and encounters that are beyond-the-stage and more-than-the-staged, considering the entanglement of body/mind/environment. In this sense, the study performs discussions at the junction of political communication, media ecologies, theories on ecological cognition, production of space, discourse theory, and nonrepresentational theories. Thus, in the context of political communication, it puts forth an ecology to embrace all embodied cognitive and affective processes and manipulation of material/discursive environments. In this sense, ecology of political communication emphasizes a non-linear, multi-spatiotemporal and more-than-representational perspective while focusing on machinic and naturecultural encounters and alliances. In this line, the study renders the propaganda geography and infrastructural uproar in Istanbul region. It provides a panorama of historical periods while referring to specific historical and contemporary instances such as rampant excavations, constructions, demolitions, displacements and mobilization of geographies and infrastructures as propaganda in their own right generating a warfare-like atmosphere. The study employs tanglegrams as material/discursive tracing and mapping practices serving to foreground the agencies, operations, encounters, and ecologies that are forgotten behind the traditional political communication categories. Besides, the study performs collage-making to generate simultaneous encounters with different agencies, juxtaposing their images that are otherwise framed and published separately within limited periods of time. Both methods as material/discursive tracing and visualization, afford to reveal and depict molecular processes obfuscated within and through focalized objects, routinized stagings and media representations. In general terms, the dissertation aims to weave a theoretical/methodological network to deal with how political communication and propaganda machine operate within and through urban space and its arrangements, what does political communication do, and how does it govern and intervene into everyday embodied encounters among humans and nonhumans, depending or investing on what material/discursive affordances.