Bazı fiziksel parametrelerin giyilebilir teknolojilerle izlenmesi
Monitoring of some physical parameters with wearable technologies
  1. Tez No: 742686
  2. Yazar: DAMLANUR BÜYÜKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giyim sektörü, günümüz dijital çağından etkilenen sektörlerden biridir. Son yıllarda teknolojinin giysilerde kullanılmaya başlanması ile giyilebilir elektronik kavramı oluşmuştur. Bu giysiler, genellikle çeşitli sensörler entegre edilerek birçok fiziksel parametrenin ölçümü ve veri aktarımını mümkün kılmaktadır. Ancak bu ürünlere ulaşmak, maalesef kolay değildir. Bazıları henüz araştırma aşamasında ve prototip olarak mevcutken bazıları da çok yüksek fiyatlara satılmakta olup, ülkemizde piyasada yaygınlaşabilmiş değildir. Bu tezin amacı; bakıma muhtaç, duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanan, yatalak kişiler için solunum, nabız ve ateş ölçümü yapan konforlu bir iç giysi tasarlayıp üretmektir. Özellikle solunum sıkıntısı yaşayan hastalara yönelik tasarlanması planlanan giysi, bir iç giyim niteliğindedir ve örme kumaştan üretilmiştir. Örme kumaşın üretimi için doğal, sağlıklı ve konforlu olması nedeniyle pamuk, bambu ve viskon lifleri kullanılmıştır. Giysinin vücudu iyi bir şekilde sarması için doğal yapısı gereği esnek olan interlok örgüsü tercih edilmiştir. Örülen kumaşlar ağartılıp hidrofilleştirildikten sonra yumuşatma bitim işlemleri yapılmıştır. Daha sonra ise kumaşların fiziksel ve termal konfor testleri yapılmıştır. Fiziksel ve termal açıdan en uygun kumaş belirlenerek bu kumaştan vücudu saran bir atlet dikilmiştir. Atletin sağ ve sol göğüs kafesi üzerine sırasıyla nabız ve sıcaklık sensörü yerleştirilmiştir. Solunum ölçümü için basınç sensörü ise diyaframın üzerine yerleştirilmiştir. Giysi, iç giyim olarak tasarlandığı için kullanılan dikiş ve dikiş iplikleri de esnek ve yumuşak bir dokuda seçilmiştir. Dolayısıyla, bu giysiyi giyen kişinin kendini konforlu hissetmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında, Ege Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ile ortak çalışılarak dakikadaki solunum sayısı, nabız sayısı ve ateş ölçümü yapabilen bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem tarafından ölçülen değerler, referans sistemlerden gelen değerler ile karşılaştırılarak kabul edilebilir hata değerleri elde edildikten sonra sistemin giysi ile entegrasyonu sağlanmıştır. Sonuç olarak bakıma muhtaç kişilerin evde ya da hastanede takibini kolaylaştıran entegre, konforlu bir iç giysi tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The clothing industry is one of the industries affected by today's digital age. In recent years, with the use of technology in clothing, the concept of wearable electronics has emerged. These garments enable measurement of many physical parameters and data transfer, often by integrating various sensors.However, accessing these products is unfortunately not easy.Some of them are still in the research phase and are available as prototypes, while others are sold at very high prices and have not become widespread in the market in our country. The aim of this thesis; is to design and produce a comfortable underwear that measures respiration, pulse and temperature for bedridden people who are in need of care, have difficulty expressing their feelings and thoughts.The garment, which is planned to be designed especially for patients with respiratory distress, is an underwear and is produced from knitted fabric.For the production of knitted fabric, cotton, bamboo and viscose fibers are used because they are natural, healthy and comfortable.In order for the garment to wrap the body well, interlock knit, which is flexible due to its natural structure, is preferred.After the knitted fabrics were bleached and hydrophilized, softening and finishing processes were carried out.Then, physical and thermal comfort tests of the fabrics were carried out.A fabric that is most suitable physically and thermally was determined and an athlete was sewn from this fabric.Pulse and temperature sensors were placed on the athlete's right and left rib cage, respectively.The pressure sensor for respiratory measurement is placed on the diaphragm.Since the garment is designed as underwear, the sewing and sewing threads used are also chosen in a flexible and soft texture.Therefore, the wearer of this garment is intended to feel comfortable.Within the scope of the thesis, a system that can measure respiratory rate and fever per minute has been designed in cooperation with Ege University Electrical and Electronics Engineering Department.The values measured by the designed system were compared with the values from the reference systems, and after obtaining acceptable error values, the integration of the system with the garment was ensured.As a result, an integrated, comfortable underwear was designed and produced, which facilitates the follow-up of people in need of care at home or in the hospital.