Bireysel kariyer yönetiminin, bireysel performans ve örgütsel performansa etkisine ilişkin bir araştırma: Bankacılık sektörü örneği
A research on the effect of individual career management on individual performance and organizational performance: The case of banking sector
  1. Tez No: 742693
  2. Yazar: DİRAYET HAZAL ASPARUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kariyer Yönetimi, bir kurumun çalışanlarının yetenek, kişilik özellikleri ve ilgi alanları doğrultusunda kariyer yollarının planlı bir şekilde çizilmesidir. Bireysel kariyer yönetimi, kişinin kendini geliştirmesi, çalışma hayatında özgüvenli olması ve öz farkındalığı için çok önemli bir rol oynamaktadır. Özgüvenli bireyin, bireysel ve bunun devamında örgütsel performansının da olumlu etkileneceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın yapılış amacı bankacılık sektöründe çalışan kişilerin bireysel kariyer yönetimlerinin, bireysel performanslarına ve örgütsel performansa anlamlı bir etkileri olup olmadığını incelemektir. Bunun yanı sıra çalışanların yaş, medeni durum, kıdem ve cinsiyet değişkenlerine göre bireysel kariyer yönetimlerinin farklılaşma düzeyine bakılmıştır. Bu çalışmanın katılımcıları, Türkiye Bankacılık Sisteminde bulunan 35 Mevduat Bankasından rassal seçilen bir bankanın 22000 çalışanından rassal seçilmiş 356 kişidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde amaca uygun literatür taraması ile kariyer ve kariyer yönetimi kavramları ve alt bileşenleri incelenmiştir. İkinci bölümde bireysel ve örgütsel performans kavramları, performans yönetimi ve performans değerlendirme yöntemleri konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın amacı, kapsamı, önemi, sınırlılıkları açıklanmıştır ve hedef kitleye yapılan anket çalışması sonuçlarının istatistiki olarak analiz edilmesinden ortaya çıkan sonuçlar ve yorumları bulunmaktadır. Çalışma sırasıyla literatür taraması ile oluşturulan teorik kısım ve hedef kitleye yapılan anket çalışması sonuçlarının analizi kısımlarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Career Management is the planning of career paths in line with the talents, personality traits and interests of an organization's employees. Individual career management plays a very important role for self-improvement, self-confidence in work life and self-awareness. It is thought that the self-confident individual's performance and the organizational performance will be positively affected. The purpose of this study is to investigate whether the individual career management of the people working in the banking sector has a significant effect on their individual performance and organizational performance. In addition, the level of individual career management of employees according to age, marital status, seniority and gender variables was examined. The participants of this study randomly selected from 1 Deposit Bank from 35 Deposit Banks found in Turkey Banking System and from that selected 1 Bank 356 employees randomly selected from 22000 employees. The study consists of three parts. In the first chapter, concepts and sub-components of career and career management were examined with the appropriate literature review. In the second chapter, concepts of individual and organizational performance and performance management, performance evaluation methods are examined. In the third chapter, the aim, scope, importance and limitations of the study are given and also the results of the statistical analysis of the results of the survey conducted to the target group and aforesaid results' comments are found. The study includes the theoretical part created by the literature review and the analysis parts of the survey results made to the target audience, respectively.