Kayropraktik omurga mobilizasyonu ve germe egzersizlerinin servikal eklem hareket açıklığına etkisinin karşılaştırılması (Retrospektif çalışma)
Comparison of the effects of chiropractic spine mobilization and stressing exercises on cervical joint movement (Retrospective study)
- Tez No: 742703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Kayropraktik omurga mobilizasyonu ve germe egzersizlerinin servikal eklem hareket açıklığına etkisinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası çalışmaya alınan kronik boyun ağrısı olan bireylerde servikal eklem hareket açıklığı ve ağrı şiddeti ölçülmüştür. VAS ve CROM cihazi kullanılmıştır. Toplamda çalışmaya 50 birey dahil edilmiştir. Bireyler germe egzersiz ve servikal mobilizasyon grupları olmak üzere 25 bireyden oluşacak şekilde iki eşit gruba ayrılmıştır. Her iki grubu da servikal egzersizleri uygunlanmış olup, postür egzersizleri de ev egzersizi olarak önerilmiştir. Germe egzersiz grubuna servikal eklem germesi ve servikal eklem egzersizleri yapılmıştır. Servikal mobilizasyon grubuna ise tek seferlik kayropraktik HVLA servikal manipülasyon uygulanmıştır. Germe Ezgersiz grubunda ortalama fleksiyon eklem hareket açıklığı (ROM) 47.44 iken Servikal Mobilizasyon grubunda 38.34 olarak elde edilmiştir .
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explain the chiropractic spine mobilization and stretching exercises retrospectively. Cervical joint range of motion and pain intensity were measured in individuals with chronic neck pain who were included in the study before and after the application. VAS and CROM device were used. In total, 50 individuals were included in the study. Individuals were divided into two equal groups consisting of 25 individuals as stretching exercise and cervical mobilization groups. Cervical exercises were suitable for both groups, and posture exercises were recommended as home exercises. Cervical joint stretching and cervical joint exercises were performed in the stretching exercise group. A one-time chiropractic HVLA cervical manipulation was applied to the cervical mobilization group. While the mean flexion range of motion (ROM) was 47.44 in the Stretching Exercise group, it was 38.34 in the Cervical Mobilization group.