Amatör futbolcularda lumbosakral kayropraktik hvla, sakroiliak kayropraktik hvla ve sham uygulamalarının şut performansı üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of lumbosacral chiropractic hvla, sacroiliac chiropractic hvla and sham applications on amateur soccer players' shooting performance
- Tez No: 468657
 - Danışmanlar: DR. MEHMET GÖKHAN MANGAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Spinal eklem segmentlerinde azalmış hareket, kinematik zincir içinde olumsuz biyomekanik değişikliklerle sonuçlanacağı için futbolcuların şut hızı performansında olumsuz etkiye neden olabilir. lumbosakral ve sakroiliak eklemlerde disfonksiyon tespit edilen amatör futbolcularda Kayropraktik HVLA manipulasyonların sut hızı performansına olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen amatör kulüp futbolcularına uygulama öncesi ve sonrası şut çektirilmiş, şut hızları SpeedTrac Speed Sport Radar cihazıyla ölçülmüştür. Toplamda 42 amatör futbolcu çalışmaya dahil edilmiş ve randomize olarak üç gruba ayrılmıştır. Kontrol Grubuna tek seferlik sham manipülasyon, Deney Grubu 1'e tek seferlik Lumbosakral Kayropraktik HVLA ve Deney Grubu 2'ye tek seferlik Sakroiliak Kayropraktik HVLA uygulanmştır. Kontrol Grubunun şut hızı ortalaması 89,61 km/h'den 90,36 km/h'ye yükselmiştir. Toplam değişim 0.75 km/h'dir. Deney Grubu 1'in şut hızı ortalaması 88,64 km/h'den 94,39 km/h'ye yükselmiştir. Değişim 5,75 km/h'dir. Deney Grubu 2'nin şut hızı ortalaması 85,18 km/h'den 88,11 km/h'ye yükselmiştir. Değişim 2,93 km/h'dir. Deney Grubu 1 ve Deney Grubu 2, grup içinde uygulama öncesi ve sonrası şut hızındaki değişimleri karşılaştırdığımızda istatistiksel olarak anlamlı bir değişim bulunmuştur(p0,05).
Özet (Çeviri)
Soccer players' shooting speed may cause adverse effects on performance due to the decreased movement in Spinal joint segments will result in negative biomechanical changes in the Kinematic chain. It is aimed to investigate the effect of Chiropractic HVLA manipulations on the shooting speed performance of amateur footballers with dysfunction in lumbosacral and sacroiliac joints. The amateur club footballers included in the study were shot before and after the practice and the shot speeds were measured with SpeedTracTM Speed Sport Radar. A total of 42 amateur soccer players were included in the study and divided into three groups as randomly. One-time sham manipulation in Control Group, one-time Lumbosacral Chiropractic HVLA in Experiment Group 1 and one-shot Sakroiliac Chiropractic HVLA in two experimental groups were performed. The shot speed average of the control group increased from 89.61 km / h to 90.36 km / h. The total change is 0.75 km / h. The shot speed average of the Experiment Group 1 increased from 88,64 km / h to 94,39 km / h. The change is 5.75 km / h. The shot speed average of the Experiment group 2 increased from 85,18 km / h to 88,11 km / h. The change is 2,93 km / h. A statistically significant change was found in Experiment Group 1 and Experiment Group 2, when we compared the changes in the smoothed rate before and after application within the group. However, no statistically significant change was observed in the control group when the average shot speeds before and after the application were compared (p> 0,05).