AB ilerleme raporları çerçevesinde Türk İSG mevzuatının değerlendirilmesi
Evaluation of turkish ohs legislation in the framework of EU progress reports
  1. Tez No: 742714
  2. Yazar: MURAT CAHİD KUVVET
  3. Danışmanlar: DR. İPEK KOCAGİL ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AB'nin her yıl yayınladığı ilerleme raporlarının, AB'ye katılmak için önemli bir yol haritası ve fırsat sunduğu bilinmektedir. Bu nedenle“AB İlerleme Raporları Çerçevesinde Türk İSG Mevzuatının Değerlendirilmesi”konulu tez, Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliği alanındaki mevzuatının AB müktesebatı ile karşılaştırması; yapısal, sistemsel ve uygulamadaki eksiklikleri ve tıkanmaları gösterecek olması bakımından önemli bir sonuç ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında ana argüman olarak AB İlerleme Raporları ve AB müktesebatını oluşturan kaynaklar kullanılmış, istatistiki tablolarla desteklenmiş, Türk İSG mevzuatı ile karşılaştırılma yapılma suretiyle de değerlendirilmelerde bulunup çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada dikkat çekilecek olan husus, Türk İSG mevzuatı ile AB müktesebat uyumunun gerçekleşip, gerçekleşmediği ve bu çıkarımların doğuracağı sonuçlardır. Bu çerçeveden bakıldığında Türkiye'nin İSG alanında AB ile büyük oranda mevzuat uyumuna sahip olduğu fakat uygulamaya yansımayan hususlar olduğu; teftiş, denetim, istatistik, iş kazaları, meslek hastalıkları, iş güvenliği uzmanı, alt işverenlik, kayıt dışı istihdam, sosyal diyalog ve eğitim gibi konularda arzu edilen başarının sağlanamadığı durumu ortaya çıkmaktadır. Bu sonuç göz önüne alındığında Avrupa Birliği ile salt bir mevzuat uyumu değil, kendi dinamiklerini de dikkate alan, uygulanabilir, ekonomik, sağlıklı istatistiklere dayanan, sosyal tarafların dâhil olduğu bir anlayışla İSG politika ve stratejilerinin belirlenmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that the progress reports published by the EU every year offer an important roadmap and opportunity to join the EU. For this reason, the thesis on“Evaluation of Turkish OHS Legislation in the Framework of EU Progress Reports”, comparison of Turkey's legislation in the field of occupational health and safety with the EU acquis; It reveals an important result in terms of showing the structural, systemic and practical deficiencies and blockages. In this research, EU Progress Reports and the sources that make up the EU acquis were used as the main argument, supported by statistical tables, evaluations were made by making comparisons with the Turkish OHS legislation and solution proposals were tried to be developed. The point to be drawn attention in this study is whether the harmonization with the Turkish OHS legislation and the EU acquis has been achieved and the consequences of these results. From this perspective, Turkey has a large degree of legislative harmonization with the EU in the field of OHS, but there are issues that are not reflected in practice; The situation arises that the desired success cannot be achieved in subjects such as inspection, inspection, statistics, occupational accidents, occupational diseases, occupational safety specialist, subcontracting, unregistered employment, social dialogue and education. When this result is taken into consideration, it becomes clear that OHS policies and strategies should be determined with an understanding that is not only a legislative harmonization with the European Union, but also takes into account its own dynamics, is based on applicable, economic and healthy statistics, and includes social partners.