Üriner sistem enfeksiyonlarında mycoplasma ve üreaplasma sıklığı
Frequency of mycoplasma and ureaplasma in urinary system infections
- Tez No: 742739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZKAÇMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda, laboratuvarımıza mikoplazma kültür istemiyle gönderilen idrar örneklerinde Mycoplasma hominis (M. hominis) ve Ureaplasma urealyticum (U. urealyticum) üreme durumuna ait bölgesel verilerin ortaya konması, etkenlerin sık kullanılan antibiyotiklere karşı direnç oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya; 01.01.2011-01.04.2021 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinin çeşitli kliniklerine başvuran ve idrarda mikoplazma kültür istemi bulunan 695 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara ait demografik bilgilere, kültürde üreme ve antibiyotik duyarlılık sonuçlarına retrospektif olarak hastane bilgi sisteminden ulaşılmıştır. Çalışmaya dahil edilen süreler içerisinde laboratuvarımızda M. hominis/U. urealtyticum kültürü için iki farklı ticari kit kullanılmıştır. Bunlar; Mycoplasma IES kiti (Autobio, Zhengzhou, Çin Halk Cumhuriyeti) ve Mycoplasma IST 2 kitidir (BioMérieux, Marcy l'Etoile, Fransa). 695 hastaya ait idrar örneğinin 228'inde (%32,8) M. hominis ve/veya U. urealyticum pozitifliği gözlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen idrar kültürlerinin 4'ünde (%0,58) yalnızca M. hominis ürerken, 208'inde (%29,9) ise yalnızca U. urealyticum üremiştir. 16 (%2,3) kültürde ise M. hominis ve U. urealyticum'un birlikte ürediği gözlenmiştir. M. hominis ve/veya U. urealyticum üremesi saptanan 228 hastanın 149'unu (%65,3) kadın cinsiyet oluştururken, 79'unu (%34,7) unu erkek cinsiyetin oluşturduğu görülmüştür. M. hominis ve/veya U. urealyticum üremesi saptanan hastaların %89'unun (202/228) 17-49 yaş aralığında olduğu görülmüştür. Tek başına M. hominis üremesi olan suşlarda direnç oranının en düşük olduğu antibiyotiklerin doksisiklin, pristinamisin, josamisin, minosiklin, levofloksasin, tetrasiklin (%0) olduğu görülmüştür. M. hominis ve U. urealyticum'un birlikte ürediği kültürlerde ise en duyarlı antibiyotiklerin; minosiklin (%0), levofloskasin (%0), doksisiklin (%13) olduğu görülmüştür. Tek başına U. urealyticum üremesi olan şuşlarda direnç oranının en az olduğu antibiyotiklerin; azitromisin (%9), minosiklin (%5), doksisiklin (%3), josamisin (%3), pristinamisin (%1) olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; idrar kültürlerinde M. hominis ve/veya U. urealyticum varlığının, erkeklere oranla kadınlarda daha sık olduğu ve cinsel yaşamın aktif olduğu 20-49 arasındaki yaş grubunda daha fazla görüldüğü saptanmıştır. M. hominis ve/veya U. urealytıcum'un sebep olduğu enfeksiyonlarda en etkili antibiyotikler; doksisiklin ve minosiklin olarak bulunmuştur. Artan antibiyotik direnci göz önünde bulundurulduğunda, genital mikoplazma enfeksiyonlarının tedavisi için gerekli kültür incelemelerinin yapılması ve antibiyotik seçimine duyarlılık test sonuçlarına göre karar verilmesi hastalığın teşhisi ve tedavi başarısı açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to reveal the regional data of the reproductive status of Mycoplasma hominis (M. hominis) and Ureaplasma urealyticum (U. urealyticum) in urine samples sent to our laboratory with mycoplasma culture request, and to determine the resistance rates of the agents against commonly used antibiotics. Between 01.01.2011 and 01.04.2021, 695 patients who applied to various clinics of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center and had mycoplasma culture request in the urine were included to the study. Demographic information, culture growth and antibiotic susceptibility results of the patients included in the study were obtained retrospectively from the hospital database system. Two different commercial kits (The Mycoplasma IES kit (Autobio, Zhengzhou, People's Republic of China) and the Mycoplasma IST 2 kit (BioMérieux, Marcy l'Etoile, France)) were used for the culture of M. hominis/U. urealtyticum. M. hominis and/or U. urealyticum positivity was observed in 228 (32,8%) of the urine samples of 695 patients. While only M. hominis grow in 4 (0.58%) of the urine cultures grow in the study, while only U. urealyticum in 208 (29,9%). In 16 (2,3%) cultures both M. hominis and U. urealyticum growth was observed. Of 228 patients with M. hominis and/or U. urealyticum growth, 149 (65,3%) were female and 79 (34,7%) were male. It was observed that 89% (202/228) of the patients with M. hominis and/or U. urealyticum growth were in the 17-49 age range. It was found that the doxycycline, pristinamycin, josamycin, minocycline, levofloxacin, tetracycline (0%) have the lowest resistance rate in M. hominis strains alone. In cultures where M. hominis and U. urealyticum grow together, the most sensitive antibiotics were minocycline (0%), levofloskacin (0%) and doxycycline (13%). It was observed that the antibiotics with the lowest resistance rate in the strains in U. urealyticum strains were azithromycin (9%), minocycline (5%), doxycycline (3%), josamycin (3%) and pristinamycin (1%).As a result; ıt has been determined that the presence of M. hominis and/or U. urealyticum in urine cultures is more common in females, than males and is more common in the sexually-active age group (20-49 years). The most effective antibiotics in infections caused by M. hominis and/or U. urealyticum were detected as doxycycline and minocycline. Considering the increasing antibiotic resistance, it is important to make the necessary culture examinations for the treatment of genital mycoplasma infections and to decide on the antibiotic selection according to the sensitivity test results in terms of the diagnosis of the disease and the success of the treatment.