36-72 aylık çocuğa sahip ebeveynlerin duygu düzenleme beceri düzeyleri ile medya aracılık roleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Studying of the relationship between the emotion regulation skill levels of parents with 36-72 months old children and their media mediation roles
- Tez No: 742740
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, 36-72 aylık çocuğa sahip ebeveynlerin duygu düzenleme beceri düzeyleri medya aracılık rolleri arasındakinin ilişkinin belirlenmesidir. Bu araştırmada, nicel araştırma modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Demografik Bilgi Formu', 'Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği' ve 'Erken Çocukluk Medya Aracılık Ölçeği' kullanılmıştır. Form ve ölçekler, Google Çevrimiçi anket uygulaması yoluyla sosyal medya araçları üzerinden (whatsapp, instagram) ulaştırılarak ebeveynlere uygulanmıştır. Veri toplama süreci sonunda, çalışma gurubunu İstanbul'da yaşayan 338 ebeveyn oluşturmuştur. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda ebeveyn duygu düzenleme beceri düzeyinin ebeveyn medya aracılık ölçeği alt boyutları üzerindeki rolü belirlenmiştir. Medya aracılık ölçeği alt boyutlarının, ebeveyn rolü, ebeveyn yaşı, ebeveyn eğitim durumu, ebeveyn çalışma durumu değişkenleri ile çocuk cinsiyet, yaş, doğum sırası ve kardeş sayısı değişkenlerinin rolü belirlenmiştir. Ayrıca ebeveynlerin duygu düzenleme beceri düzeyi ile yukarıda belirtilen demografik değişkenlerinin rolü incelenmiştir. Ebeveyn duygu düzenleme düzeyi ile erken çocukluk medya aracılık rolleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda duygu düzenleme beceri düzeyi ile misafir geldiğinde veya misafirliğe gidildiğinde çocuğuna dijital medya için izin verme sıklığı arasında negatif yönde sınırda anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte annelerin babalardan; genç ebeveynlerin yaşı büyük olanlardan; eğitim durumu yüksek olan ebeveynlerin düşük olanlardan daha fazla aktif ve destekleyici aracılık boyutlarına ilişkin davranışlar bildirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte ebeveynlerin, kız çocuklara daha fazla sınırlayıcı aracılık uyguladığı, sahip oldukları çocuk sayısı arttıkça aktif ve destekleyici aracılık davranışlarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between emotion regulation skill levels and media mediation roles of parents with 36-72 months old children. In this study, the relational survey model, which is one of the quantitative research models, was used. 'Demographic Information Form', 'Parental Emotion Regulation Scale' and 'Early Childhood Media Mediation Scale' were used as data collection tools in the research. The forms and scales were delivered to the parents through social media tools (whatsapp, instagram) via the Google Online survey application. At the end of the data collection process, the sample group consisted of 338 parents living in Istanbul. As a result of the statistical analyzes, the role of parental emotion regulation skill on parent media mediation scale sub-dimensions was determined. The role of parent; gender, age, education and number of children, and child; gender and birth order variables on the parent media mediation role were analized. In addition, the level of emotion regulation skills of the parents and the role of the demographic variables mentioned above were examined. A significant relationship was found between the level of parental emotion regulation and early childhood media mediation roles. At the same time, a negative borderline significant relationship was found between the level of emotion regulation skills and the frequency of allowing their child for digital media when guests come or visit. It was concluded that mothers, younger parents and parents with higher education reported more active and supportive mediation to their children. Additionally, the presence of more siblings lead a decrease on parent's active and supportive mediation behaviors. This study tested predictive effects of parental emotion regulation on parental early childhood mediation role and revealed a meaningful relationship betwen them.