Nâbî'nin Türkçe Dîvânı'ndaki ilk na't (Dil içi çeviri-tahlil)
The first praise poem of Nabi's Turkish divan (Intralingual translation-assay)
- Tez No: 742749
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Na't, Hz. Muhammed (sav)'i övmek için yazılan manzum methiyelerdir. Hz. Peygamber'e duyulan samîmî sevgi ile Türk edebiyatında birçok na't-i şerîf kaleme alınmıştır. On yedinci yüzyılın hikemî şairi Nâbî (1642-1712) de na't şairlerinden biridir. Özellikle hac yolculuğu sırasında Medîne'ye yaklaşırken irticâlen söylediği na't, büyük bir şöhret kazanmıştır. Nâbî'nin Dîvânı'nda ve mesnevilerinde toplam yedi na't mevcuttur. Türkçe Dîvân'ındaki ikinci kasidesi de Hz. Peygamber için kaleme alınmış bir na't-i şerîftir. 163 beyitten oluşan bu na't-i şerîf; derin bir tefekkürün tezâhürü, Hz. Peygamber'e duyulan hayranlık ve sevginin Kur'ân, Sünnet ve tasavvuf çerçevesinde ele alınışı, onun üstün özelliklerinin dile getirilmesi yönünde yoğun bir gayret ve hikemî tarzın büyük temsilcisi Nâbî'nin hikmet penceresinden Hz. Peygamber'e bakışının tahlilidir. Tezde sözü edilen na't-i şerîfin dil içi çevirisi yapılmış; Hz. Peygamber, kâinât, insan, mekân, âyet ve hadîs iktibasları çerçevesinde tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Praise poem is the eulogy written in verse that composed for praise the Prophet Muhammed. In Turkish literature, lots of praise poem had written with the sincere love for the Prophet Muhammed. The wise poet of the seventeenth century Nabi (1642-1712) is one of these praise poem writers. Particularly one of his praise poems had become famous which he had poetized by improvising while approaching the Medina city, during his journey to Hajj. There are seven praise poems in Nabi's Divan, and mathnawies. The second qasida of his Turkish Divan is a praise poem which had written for the Prophet. The praise poem that consists of 163 couplets reflects of the profound contemplation, tackling the admiration, and love for the Prophet in the frame of Quran, Sunnah and Sufism, an intense effort towards putting into words the Prophet's outstanding features, and the assay of the great representative of the wise style Nabi's view from his window of wisdom. In the thesis we did the intralingual translation of the praise poem and analyzed the poem in the frame of the Prophet, the universe, the human, the Quran verses, and Hadiths.