Kanser tedavisinden sonra çalışmaya başlayan bireylerin iş stresinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of job stress and quality of life in individuals returning to work after cancer treatment
  1. Tez No: 742756
  2. Yazar: YASEMİN ÖZER GÜÇLÜEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde erken tanı olanaklarının artması kanserden sağkalım oranlarını olumlu yönde etkilemiştir. Bu nedenle ilerleyen yıllarda çalışan nüfusun içinde kanser tedavisi alan bireyler daha fazla yer alacaktır. Araştırma kanser tedavisi sonrası iş yaşamına devam eden bireylerde, iş yaşamını etkileyen faktörleri incelemek, iş yaşamının ve stresinin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirleyebilmek amacı ile kesitsel, ilişki arayıcı ve tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde onkoloji polikliniğine başvuran bireyler, örneklemini kanser tedavisi sonrası iş yaşamına başlayan ve devam eden 302 birey oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Algılanan İş Stresi Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi, tanımlayıcı istatistiksel analizler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Walls-H testi ve Spearman korelasyon analizi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Increased opportunities for early diagnosis have improved cancer survival rates. As a result, in the coming years there will be a growing number of people who return to the workforce after undergoing cancer treatment. A cross-sectional, relational, descriptive study was conducted to examine the factors affecting work life and determine the effects of job-related parameters and stress on quality of life among individuals returning to work after cancer treatment. The study population consisted of individuals who presented to the oncology outpatient clinic of a university hospital, and the sample included 302 patients who started and continued working after receiving cancer treatment. Data were collected using a personal information form, the EORTC QLQ-C30 quality of life questionnaire, and Perceived Job Stress Scale. Data were evaluated using descriptive statistical analyses, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman correlation analysis.