In Investigation of the relation between sense of national belonging and life satisfaction among Israeli Palestinians
İsrailli Filistinlilerde ulusal aidiyet duygusu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 742760
  2. Yazar: ALAA MAHAJNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amaçlarından biri aidiyet duygusu ve yaşam doyum düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, ekonomik durum, medeni durum, eğitim düzeyi, doğal yaşam yeri ve eğitim yeri) göre farklılık gösterip göstermediğini incelemekti. İkinci amacı ise İsrail'de yaşayan Filistinli bireylerin ulusal aidiyet duygusu ile yaşam doyumu arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek. Çalışmaya 79 erkek (%33.8) ve 155 kadın (%66.2) olmak üzere 234 Filistinli katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 27 idi (SD = 9). Araştırmada veri toplama aracı olarak“Ulusal Aidiyet Ölçeği (SNBS)”,“Yaşam Doyum Ölçeği (LSS)”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçları, ulusal aidiyet duygusunun yaşam doyumu ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Mevcut çalışmanın sonuçlarına göre, çalışma yeri, yaşanılan yer ve ekonomik durum değişkenlerine göre ulusal aidiyet duygusunun anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak ulusal aidiyet duygusu cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre farklılaşmamıştır. Araştırmanın sonuçları, İsrail'de yaşayan Filistinlilerin yaşam doyum puan ortalamaları arasında cinsiyet, eğitim yeri, yaşanılan yer ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Yaşam doyumu puan ortalamaları yaşa, medeni duruma ve ekonomik duruma göre farklılık göstermemiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili literatür bağlamında tartışılmış ve daha sonraki çalışmalar için hem araştırmacılara hem de uygulamacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the aims of this research was to examine whether levels of sense of belonging, and life satisfaction differs according to various demographic variables (gender, age, economic status, marital status, education level, natural of place of living and, place of studying. The second purpose was examine whether there is a relationship between sense of national belonging and life satisfaction of Palestinian individuals living in Israel. 234 Palestinians participated in the study, 79 male (33.8 %) and 155 female (66.2 %). The mean age of the sample was 27 (SD = 9). In the research,“Sense of National Belonging Scale (SNBS)”,“Life Satisfaction Scale (LSS)”, and“Demographic Information Form”were used as data collection tools. Results of correlation analysis showed that sense of national belonging was positively correlated with life satisfaction. According to the results of the current study, it was concluded that sense of national belonging significantly different according to the variables of study place, living place and economic status. However, sense of national belonging did not differ according to the variables of gender, age, marital status, and education level. The results of the study indicated a significant difference in life satisfaction score of Palestinians living in Israel according to gender, study place, living place, and education status. Life satisfaction scores averages did not differ according to age, marital and economic status. The results obtained from the research were discussed in the context of the relevant literature and suggestions were presented to both researchers and practitioners.