Feminism and demonstration of gender in Charlotte Bronte's Jane Eyre (1847) and Villette (1853)
Charlotte Brontë'nin Jane Eyre (1847) ve Villette (1853) eserlerinde feminizm ve toplumsal cinsiyet gösterisi
  1. Tez No: 742802
  2. Yazar: HADEER ADNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR HEİDARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez Viktorya dönemi toplumlarındaki erkek egemenliğine ve kadınlara yönelik baskıya Charlotte Brontë'nin Jane Eyre (1847) ve Villette (1853) eserlerinde yansıtıldığı haliyle ışık tutmakta, bunun için de her iki eserin kahramanını incelemekte ve feminist kurama dayanan farklı bakış açılarını tartışmaktadır. Judith Butler'ın cinsiyeti değişken bir konu veyahut farklı kısıtlamalar yoluyla belirlenen zoraki bir mefhum olarak ele alan yaklaşımı bu tezin kuramsal altyapısını oluşurmaktadır. Bununla birlikte, cinsiyetin, bir kalıp yargı olarak evliliğin, ve işbu eserlerin kahramanlarına nüfuz eden toplumsal sınıf farklılıklarının ayrıntılı analizi bu araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Dahası, bu eserlerin ekonomik ve duygusal bağımsızlık elde etmeye çalışan kahramanları– sırasıyla Jane Eyre ve Lucy Snowe– erkeğin hüküm sürdüğü toplumların kurbanlarıdırlar. Aynı zamanda bu tez, dişil birey ile eril toplumun arasındaki çatışmayı ve bu durumun on dokuzuncu yüzyıl toplumuna tesirini Judith Butler'ın yaklaşımını uygulayarak açığa çıkarmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis sheds light on male domination and influence on women in Victorian societies as represented in Jane Eyre (1847) and Villette (1853) by Charlotte Brontë with an analysis of the protagonists in both works, attempting to discuss various perspectives based on feminist theory. Judith Butler's concept of gender considers gender as an unstable issue or constrained by other restrictions which constitute the main body of the theoretical framework. In addition, the significance of this research lies in the deep analysis of gender, the stereotype of marriage, and class differences in society that affect the lives of heroines. Furthermore, Jane Eyre and Lucy Snowe, the two respective protagonists in both works are victims of a male-originated society in which they try to gain financial and emotional independence. This study also intends to reveal the tensions between the feminine and the masculine society and its impact by analyzing Bronte's selected works from Judith Butler's perspective in the nineteenth century.