Hasta/hasta yakını ve sağlık çalışanlarının iletişim becerilerinin şiddet eğilimine etkisi
The effect of communication skills of patients/patient relatives and health workers on violence tendency
- Tez No: 742836
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın amacı hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanlarının, iletişim becerileri ve şiddet eğilimleri arasındaki ilişkiyi, hasta/yakını ve sağlık çalışanlarının iletişim becerileri ve şiddet eğilimlerine etki eden faktörleri belirlemektir. Araştırmamız tanımlayıcı ve ilişki arayıcı özelliktedir. Araştırmanın evrenini, Tokat ili merkezinde faaliyet gösteren üç kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları, bu hastanelerden 10 Ağustos 2021 ve 30 Ekim 2021 tarihleri arasında polikliniklerde hizmet almış ve yataklı servislerde hizmet almaya devam eden hasta ve yakınları oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden iki yüz hasta, iki yüz hasta yakını ve yüz yetmiş iki sağlık çalışanı olmak üzere beş yüz yetmiş iki hasta/yakını ve sağlık çalışanları örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, üç grup için ayrı ayrı oluşturulan Bilgi Formu, Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (ŞYTÖ) ve İletişim Becerileri Envanteri (İBE) ile elde edilmiştir. Araştırma verilerimizin değerlendirilmesinde SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov Smirnov testi ile incelenirken, ölçek puanları ve alt boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesinde normal dağılmayan verilerde Spearman rho korelasyon katsayısı normal dağılan verilerde ise Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, lineer regresyon analizi ile değerlendirilerek, hasta/yakını ve sağlık çalışanlarının iletişim becerileri ve şiddet eğilimleri üzerine etkili, bilgi formumuzdaki tanımlayıcı özelliklere ilişkin risk faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda sağlık çalışanları için ŞYTÖ ile İBE puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü zayıf bir ilişki; hasta bireyler için ŞYTÖ ile İBE puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü zayıf bir ilişki; hasta yakınları için ise ŞYTÖ ile İBE puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analiz sonucumuza göre ise; yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, yaşanılan yer, meslek, çalışma ortamındaki iletişimi değerlendirme, sunulan hizmeti değerlendirme ve kendine zarar vermeyi düşünme durumu değişkenlerimiz ile İBE ve ŞYTÖ puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da giderek artan şiddet olaylarının önlenebilmesi amacıyla, hasta/yakını ve sağlık çalışanlarının iletişim becerilerinin güçlendirilmesi ve şiddet olgusuna etkisi olan risk faktörlerinin belirlenmesinin sorunun çözümüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the relationship between communication skills and violence tendencies of patients, patient relatives and healthcare professionals, and the factors affecting communication skills and violence tendencies of patients/relatives and healthcare professionals. Our research is descriptive and relationship-seeking. The population of the research consisted of healthcare professionals working in three public hospitals operating in the city center of Tokat, patients and their relatives who received service from these hospitals in outpatient clinics between August 10, 2021 and October 30, 2021 and continued to receive services in inpatient services. Two hundred patients who agreed to participate in the study, two hundred patients' relatives and one hundred seventy-two healthcare professionals, comprised the sample group of five hundred and seventy-two patients/relatives and healthcare professionals. The data of the study were obtained with the Information Form, the Attitudes towards Violence Scale (ŞYTÖ), and the Communication Skills Inventory (HCI), which were created separately for three groups. SPSS 23.0 program was used in the evaluation of our research data. While the compatibility with normal distribution was examined with the Kolmogorov Smirnov test, Spearman's rho correlation coefficient was used in the data that was not normally distributed, and the Pearson correlation coefficient was used in the data that was normally distributed. The data obtained were evaluated by linear regression analysis and it was tried to determine the risk factors related to the descriptive features in our information form, which are effective on the communication skills and violence tendencies of the patients/relatives and healthcare professionals. In our study, there was a statistically significant, positive and weak relationship between SHIT and IBE scores for healthcare professionals; a statistically significant, positive and weak correlation between SHIT and IBE scores for sick individuals; For the relatives of the patients, a statistically significant, positive and weak correlation was found between SHIT and IBE scores. According to our regression analysis result; A significant relationship was found between our variables of age, gender, marital status, education, place of residence, occupation, evaluation of communication in the working environment, evaluation of the service provided, and self-harm, and ICI and SHIT scores. It is thought that strengthening the communication skills of patients/relatives and health workers and determining the risk factors that affect the phenomenon of violence will contribute to the solution of the problem, in order to prevent the increasing violence in the field of health as in every field.