İşletmelerdeki yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel sürdürülebilirliğe etkisi
The effect of green human resources management practices in organizations on organizational sustainability
  1. Tez No: 742835
  2. Yazar: BERK ALTINUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALPER BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son zamanlarda yaşanmakta olan iklim değişikliği, doğal afetler, salgın hastalıklar ve doğal kaynakların tükenmesi gibi gelişmeler, gezegenin geleceği adına derin soru işaretleri yaratmaya başlamıştır. Ortaya çıkan bu karamsar tablo, işletmelerin çevreci politikalar izlemesini zorunlu kılmaktadır. İşletmelerin karbon ayak izinin azaltılmasında insan kaynakları birimlerine büyük görevler düşmektedir. Bu çalışmada işletmelerdeki yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi araştırılmış ve gerek yerli gerekse yabancı kaynaklar arasında çok az çalışma bulunan“yeşil insan kaynakları yönetimi”konusunda literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırma sırasında nicel veri toplama yöntemlerinden biri olan anket yöntemi kullanılmıştır. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nden alınan izin doğrultusunda 6 Ağustos-4 Ekim 2021 tarihleri arasında bölge ayrımı yapılmaksızın Türkiye'de özel sektörde çalışmakta olan 402 insan kaynakları profesyoneline telefon ve e-mail yoluyla anket formları ulaştırılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilere uygulanan analizler sonrasında öncelikli olarak İK çalışanlarının demografik özelliklerinin yeşil insan kaynakları yönetimi ve örgütsel sürdürülebilirlik boyutları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Daha sonra, yeşil insan kaynakları yönetimi ve örgütsel sürdürülebilirlik boyutları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Firmanın bulunduğu sektör ve çalışılan firmadaki pozisyon gibi değişkenlere göre yeşil insan kaynakları yönetimi ve örgütsel sürdürülebilirlik boyutlarında incelenen değişkenlerde istatistiksel farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yeşil insan kaynakları yönetim biçimiyle örgütsel sürdürülebilirlik boyutları arasında genel anlamda güçlü ilişkilerin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent developments such as climate change, natural disasters, epidemics, and depletion of natural resources have begun to create deep question marks for the future of the planet. This pessimistic picture that has emerged obliges businesses to follow environmental policies. Human resources units have a great role to play in reducing the carbon footprint of businesses. In this study, the effect of green human resources management practices in businesses on organizational sustainability was investigated, and it was aimed to contribute to the literature on“green human resources management”, which has very few studies among both domestic and foreign resources. During the research, the survey method, which is one of the quantitative data collection methods, was used. In line with the permission obtained from Alanya Alaaddin Keykubat University Graduate Education Institute, questionnaires were sent to 402 human resources professionals working in the private sector in Turkey, via telephone and e-mail, between August 6 and October 4, 2021, regardless of region. After the analysis of survey data, the effects of demographic characteristics of HR employees on the dimensions of green human resources management and organizational sustainability were investigated. Then, the relationships between green human resource management and organizational sustainability dimensions were examined. It has been concluded that there are statistical differences in the variables examined in the dimensions of green human resources management and organizational sustainability according to variables such as the sector in which the firm is located and the position in the firm. In addition, it has been determined that there are strong relations in general between the green human resources management style and organizational sustainability dimensions