Ölçekli tuğla duvarların onarım ve güçlendirilmesi üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on repair and strengthening of scale brick walls
  1. Tez No: 742852
  2. Yazar: SHIR MOHAMMAD OBAID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, ölçekli tuğla duvarların üretilmesi ve bu duvarların 45 derece döndürülerek yüklemeye tabi tutulması planlanmaktadır. Öncelikle 9 adet duvar numunesi güçlendirilmeden bu yüklemeye tabi tutulacaktır. Daha sonra kırılan bu duvar numuneleri lifli harç kullanılarak onarılacaktır. Bazı numuneler ise lifli harç ile hem onarılacak, hem de lifli sıva ile sıvanarak tekrar yüklemeye tabi tutulacaktır. Çalışma sonucunda hasarlı tuğla duvarların onarılması ve güçlendirilmesi ile yük taşıma kapasitesindeki değişim ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned to produce scaled brick walls and to load these walls by turning 45 degrees,s First of all, 9 wall samples will be subjected to this loading without strengthening. Later, these broken wall samples will be repaired using fibrous mortar. Some samples will be repaired with fibrous mortar and reloaded by plastering with fibrous plaster. As a result of the study, the change in load-bearing capacity with the repair and strengthening of damaged brick walls will be revealed.