Öğrenmede evrensel tasarım modelinin öğrencilerin fen bilimleri dersi kalıtım konusundaki akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of the universal design model for learning (UDL) on students' academic achievements and attitudes: the case of heredity in science class
- Tez No: 742851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalıtım konusunun öğrenmede evrensel tasarım (ÖET) modeli ile öğretilmesinin, öğrencilerin akademik başarıları ve fen dersine karşı tutumlarına etkisini belirlemektir. Ayrıca bu öğretim modelinin uygulanması sırasında evde bilgisayar/tablet ve internet varlığı, evde yardımcı varlığı ve anne-baba eğitim durumu değişkenlerinin de sonuçlara etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kars ilindeki bir devlet okulunun 8. sınıfında öğrenim gören 73 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada dört şubenin ikisi deney, ikisi kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda dersler ÖET modeli çerçevesinde hazırlanan planlara göre işlenirken, kontrol grubunda öğretim programında önerilen etkinlikler çerçevesinde işlenmiştir. Nicel yöntemin uygulandığı araştırma, yarı deneysel desenlerden ön test-son test eşleştirilmemiş kontrol gruplu modele göre gerçekleştirilmiştir. Veriler 8. sınıf Kalıtım Konusu Başarı Testi, Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği ve öğrencilerin demografik özelliklerini tespit etmek amacıyla hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde Çok Faktörlü Varyans Analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin başarı ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca fen bilimleri dersi tutum ölçeğinden elde edilen ön test ve son test puanlar incelendiğinde yine deney grubu lehine anlamlı farklar bulunmuştur. Evde bilgisayar/tablet ve internet varlığı, evde derse yardımcı kişinin varlığı, anne ve babanın eğitim durumları gibi değişkenlerin deney ve kontrol grupları üzerindeki etkileri incelendiğinde ise, öğrencilerin akademik başarıları ve fen bilimleri dersine karşı tutumları açısından bu değişkenlerin gruplar arasında önemli bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ÖET modeline göre işlenen dersin tüm bu değişkenlerden bağımsız olarak da öğrencilerin akademik başarıları ve fen bilimleri dersine karşı olumlu tutumlarında artış sağladığı tespit edilmiştir. Kırsal kesimde, etkili ve verimli fen eğitimi için kapsayıcı uygulamaların tasarımında, ÖET modelinin öğretmenler tarafından uygulanması bu araştırmanın önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of teaching the heredity subject with the Universal Design for Learning (UDL) on students' academic achievement and attitudes towards science lesson. In addition, during the implementation of this teaching model, it was aimed to determine the effects of computer/tablet and internet availability at home, presence of helpers at home, and parental education level variables on the results. The study was conducted with 73 8th grade students of a public school in Kars in the 2021-2022 academic year. In the study, two of the four classes were determined as the experimental group and two as the control group. While the lessons in the experimental group were taught according to the plans prepared within the framework of UDL, the control group was taught within the framework of the activities recommended in the curriculum. The research, in which the quantitative method was applied, was carried out according to the pretest-posttest unpaired control group model, one of the quasi-experimental designs. The data were collected with the 8th Grade Heredity Subject Achievement Test, Science Course Attitude Scale and the Personal Information Form prepared to determine the demographic characteristics of the students. Multi-Factor Analysis of Variance (MANOVA) was used in the analysis of the quantitative data obtained in the study. When the pre-test and post-test scores of the students in the experimental and control groups were compared, it was seen that there was a significant difference in favor of the experimental group. In addition, when the pre-test and post-test scores obtained from the science lesson attitude scale were examined, significant differences were found in favor of the experimental group. When the effects of variables such as the presence of a computer/tablet and internet at home, the presence of a tutor at home, and the educational status of the parents on the experimental and control groups were examined, it was determined that these variables did not make a significant difference between the groups in terms of students' academic achievement and attitudes towards science course. As a result, it was determined that the course taught according to UDL increased the academic achievement of the students and their attitudes towards the science course, regardless of all these variables. The implementation of the UDL model by teachers in the design of inclusive practices for effective and efficient science education in rural areas is among the recommendations of this research.