The mediating role of distress tolerance in the relationship between misophonia and anxiety sensitivity
Mizofoni ve kaygı duyarlılığı arasındaki ilişkide sıkıntıya dayanmanın aracı rolü
- Tez No: 742855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, mizofoni ve kaygı duyarlılığı arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide sıkıntı toleransının aracı rolünü araştırmak için yapılmıştır. Bu araştırmanın bir diğer amacı, Türkiye'deki klinik olmayan popülasyonda mizofoninin yaygınlığını bulmaktır. Araştırma, yaşları 20 ile 65 arasında değişen (Ort.=36.41 ve S=11.87) 400 katılımcı (214 kadın ve 186 erkek) ile yürütülmüştür. Araştırmayı gerçekleştirmek için katılımcılar“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Ölçeği (BAPİRT)”,“Mizofoni Ölçeği (MÖ)”,“Anksiyete Duyarlığı İndeksi-3 (ADİ-3)”ve“Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ)”ni doldurmuşlardır. Araştırmanın bulguları, sıkıntı toleransının mizofoni ve kaygı duyarlılığı arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu çalışmada mizofoninin yaygınlığı %21.3 olarak bulunmuştur. Korelasyon analizlerinin bulgularına göre mizofoni, anksiyete duyarlılığının tüm alt tipleri ile pozitif yönde; kaygı duyarlılığının tüm alt türleri, SDÖ-toplam puanı, tolerans ve öz-yeterlik alt ölçekleri ile negatif ilişkiliydi. Ayrıca, mizofoni ve SDÖ-toplam puanı, tolerans, düzenleme ve öz-yeterlik ile negatif ilişkilidir. Ancak, mizofoni şiddeti ile SDÖ'nün düzenlenme alt ölçeği arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. SDÖ'nün düzenlenme alt ölçeği, ASI-3-Toplam puanları, fiziksel kaygılar ve bilişsel kaygılar ile negatif yönde ilişkili olduğu, ancak düzenlenme ve sosyal kaygılar arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Kaygı duyarlılığının fiziksel ve bilişsel kaygıları MÖ toplam puanlarını, mizofoni belirtilerini, duyguları ve mizofoni davranışlarını ve mizofoni semptom şiddetini olumlu bir şekilde yordamıştır fakat sıkıntıya dayanmanın öz-yeterliği bunları olumsuz yönde yordamıştır. Bunlara ek olarak, bilişsel kaygılar yaşayan kişilerin, tetikleyici bir sesle karşılaştıklarında duygu ve davranışlar geliştirmeleri, mizofoni geliştirmeye daha yatkın olmaları, daha şiddetli mizofoni semptomlarına sahip olmaları olasıdır. Gelecekteki araştırmalarda, katılımcıların eğitim düzeyinin kontrol edilmesi, bireylerin işlevselliğinin ayrıntılı olarak incelemesi, neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarmak için boylamsal çalışmaların yapması ve veri toplama için görüşme ve gözlem gibi daha kapsamlı ölçümler kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted to examine the relationship between misophonia and anxiety sensitivity and to explore the mediating role of distress tolerance in this relationship. Another aim of the present investigation was to find out the prevalence of misophonia in the non-clinical population in Turkey. The study was conducted with 400 participants (214 females and 186 males) aged between 20 and 65 (M=36.41; SD=11.87). To perform the study, participants completed the“Socio-Demographic Information Form”,“Risk-Screening Questionnaire for Alcohol and Drug Use (BAPİRT)”,“Misophonia Questionnaire (MQ)”,“Anxiety Sensitivity Index-3 (ASI-3)”, and“Distress Tolerance Scale (DTS)”. The findings of the study revealed that distress tolerance partially mediated the relationship between misophonia and anxiety sensitivity. Also, the prevalence rate of misophonia was found as 21.3% in this study. According to the findings of correlation analyses, misophonia was positively correlated with all subtypes of anxiety sensitivity; and all subtypes of anxiety sensitivity were negatively correlated with DTS-total score, tolerance, and self-efficacy of distress tolerance. Also, misophonia and DTS-total score, tolerance, regulation, and self-efficacy of distress tolerance are negatively correlated. However, there was no significant correlation observed between misophonia severity and regulation of distress tolerance. Regulation of distress tolerance was negatively correlated with ASI-3-Total scores, physical concerns, and cognitive concerns, but regulation of distress tolerance and social concerns of AS was not correlated significantly. Physical and cognitive concerns of anxiety sensitivity positively predicted, and self-efficacy of distress tolerance negatively predicted the total scores of MQ, misophonia symptoms, emotions, and behaviors of misophonia, and misophonia symptom severity. Moreover, people who experienced cognitive concerns are more likely to present misophonia and develop emotions and behaviors when they confront a trigger sound and have more severe misophonia symptoms. Future studies should control for the education level of participants, examine the functioning of individuals in detail, conduct longitudinal studies to reveal the cause-and-effect relationship and use more comprehensive measures for data collection such as interviews and observations.