Farklı melezleme kombinasyonları sonucunda elde edilen elma meyvelerinde bazı fenolik bileşiklerin UHPLC yöntemi ile belirlenmesi
Determination of some phenolic compounds in apple fruits obtained from different hybridization combinations by UHPLC method
- Tez No: 742859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF MİNE ÖNCÜ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, farklı melezleme kombinasyonları sonucunda elde edilen elma meyvelerinde bulunan fenolik bileşiklerden arbutin, gallik asit, protokateşik asit, (+)-kateşin, klorojenik asit, kafeik asit, (-)-epikateşin, elajik asit, rutin ve kuersetin Ultra Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (UHPLC) ile belirlenmiştir. Elma suyu örnekleri, sisteme verilmeden önce C18-OH kolonu ile Katı Faz Ekstraksiyonu (SPE) yapılmıştır. Fenolik bileşiklerin ayrılmasında C8 Zorbax Eclipse Plus (150 mm x 3.0 mm ID x 1.8 μm) kolonu kullanılmıştır. Mobil faz olarak asetonitril:su:formik asit (5:93:2, h/h) ve asetonitril:su:formik asit (90:8:2, h/h) kullanılmış ve gradiyent elüsyon uygulanmıştır. İç standart olarak etil paraben kullanılmıştır. İncelenen fenolik bileşikler için kesinlik, doğruluk, doğrusallık, gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin alt sınırı (LOQ) değerleri belirlenerek yöntemin validasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, arbutin, gallic acid, protocateuchic acid, (+)-catechin, chlorogenic acid, caffeic acid, (-)-epicatechin, ellagic acid, rutin and quercetin, which are phenolic compounds, found in apple fruits obtained as a result of different hybridization combinations were determined with Ultra High Performance Liquid Chromatography (UHPLC). Solid Phase Extraction (SPE) was performed with a C18-OH column before the apple juice samples were given into the system. C8 Zorbax Eclipse Plus (150 mm x 3.0 mm ID x 1.8 μm) column was used for the separation of phenolic compounds. Acetonitrile:water:formic acid (5:93:2, v/v) and acetonitrile:water:formic acid (90:8:2, v/v) were used as mobile phases and gradient elution was applied. Ethyl paraben was used as an internal standard. The method was validated by determining the precision, accuracy, linearity, limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) values for the investigated phenolic compounds.