Tek renk kompozit rezin restorasyonlarda farklı kavite tasarımlarının renk eşleşmesi üzerine etkileri
The effect of cavity design on color matching of single shade composite resine restorations
  1. Tez No: 742865
  2. Yazar: MAHA KHALED ABEDALQADER SALAMEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, tek renk özelliğinde, üç farklı kompozit rezinin, iki farklı kavite derinliğini ve dört faklı kavite tasarımına sahip akrilik dişlerin renk farkının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada toplamda A2 renginde 320 adet akrilik diş kullanıldı. Akrilik dişler, 32 alt gruba ayrıldı (n=10) ve ilk renk ölçümleri spektrofotometre ile yapıldı. Dişler, Sınıf I, II (MOD), III, V olmak üzere dört farklı kavite türünde iki farklı kavite derinliğinde (1 ve 3 mm) rond ve tersine konik frez kullanarak hazırlandı. Hazırlanan kaviteler, kontrol grubunda Ceram.X SphereTEC One, diğer gruplarda ise Omnichroma, Vittra Unique ve Charisma Diamond One tek renk kompozit rezinleri ile restore edildi. Restorasyonlar alüminyum oksit kaplı diskler ve sarı lastik frezler yardımı ile 15 saniye boyunca polisajlandı. Örnekler 37°C sıcaklıkta distile su içerisinde 24 saat boyunca bekletildi. Ardından örneklerin ikinci spektrofotometrik ölçümleri yapıldı. İki ölçüm arasındaki renk farkının değerlendirilmesi için CIEDE2000 ∆E00 formülü tercih edildi. Ayrıca ∆L, ∆a ve ∆b parametreleri hesaplandı. Verilerin analizi için Minitab 17 programı kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Kavite dizaynı, kavite derinliği ve kompozit rezine göre değerlerin karşılaştırılmasında üç yönlü ANOVA ve çoklu karşılaştırılmalar için Tukey HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the color matching of three different single shade composite resins in two different cavity depths with four different cavity designs. A total of 320 acrylic teeth, A2 color shade were used in this study. Acrylic teeth were divided into 32 subgroups (n=10) and the first color measurements were made by spectrophotometer. The teeth were prepared in four different cavity types, Class I, II (MOD), III, V, using two different cavity depths (1 and 3 mm) prepared with round and reverse conical bur. The prepared cavities were restored with Ceram.X SphereTEC One as a control group and with Omnichroma, Vittra Unique and Charisma Diamond One single shade composite resins in the other groups. The restorations were polished for 15 seconds with aluminum oxide-coated discs and yellow rubber burs. The samples were kept in distilled water at 37°C for 24 hours. Then, second spectrophotometric measurements of the samples were taken. CIEDE2000 ∆E00 formula was used to evaluate the color difference between the two measurements. In addition, ∆L, ∆a and ∆b parameters were calculated. Minitab 17 program was used for data analysis. The conformity of the data to the normal distribution was evaluated with the Shapiro-Wilk test. Three-way ANOVA was used to compare values according to cavity design, cavity depth and composite resin, and Tukey HSD test was used for multiple comparisons.