Takım etkinliğinde meslekler arası iş birliği ve çatışmanın rolü
The effect of interprofessional collaboration and conflict on the team efficiency
- Tez No: 742866
- Danışmanlar: PROF. DR. H. İNCİ ERDEM ARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırmada, sağlık uzmanlarının hastane hasta güvenliği kültürü ile ekip çalışması tutumlarının örgütsel dayanıklılık üzerindeki etkisinde meslekler arası ekip iş birliği ve çatışma yönetim tarzlarının rolü incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni, yoğun uzmanlık bilgisi ile yüksek teknolojinin kullanıldığı ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin sunulduğu bir Üniversite Hastanesinde görevli sağlık profesyonellerinden oluşmaktadır. Veriler anket yöntemi kullanılarak toplanmış, araştırmanın amacına uygun olarak oluşturulan araştırma modeli ve hipotezleri tanımlayıcı araştırma yönteminde anket tekniği kullanılarak ölçümlenmiş, nicel tekniklerle analiz edilmiştir. Bu araştırma kapsamında Türkçeye uyarlanan Meslekler Arası Ekip İş Birliğinin Değerlendirilmesi Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu tespit edilmiştir. Bulgulara göre; çatışma yönetim tarzları değişkeninin hastane hasta güvenlik kültürü ve örgütsel dayanıklılık değişkenleri ile ekip çalışması tutumları ve örgütsel dayanıklılık değişkenleri arasında aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Meslekler arası ekip iş birliği değişkeninin hastane hasta güvenlik kültürü ve örgütsel dayanıklılık değişkenleri ile ekip çalışması tutumları ve örgütsel dayanıklılık değişkenleri arasında aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the role of interprofessional team collaboration and conflict management styles in the effect of hospital patient safety culture and teamwork attitudes of a healthcare professional on organizational resilience. The population of the research is healthcare professionals working in a University Hospital. Which provides tertiary healthcare services, using intense expertise and high technology. The data were collected using the survey method, and the models and hypotheses formed in accordance with the purpose of the research were measured with the descriptive research method and survey technique and analyzed with quantitative methods. It was determined that the Interprofessional Team Collaboration Assessment Scale, which was adapted into Turkish within the scope of this research, is a valid and reliable scale. According to the findings; it has been concluded that the conflict management styles variable was the mediator variable between the hospital patient safety culture and organizational resilience variables, and the teamwork attitudes and organizational resilience variables. It has been concluded that the interprofessional team collaboration variable is a mediating variable between the hospital patient safety culture and organizational resilience variables, and teamwork attitudes and organizational resilience variables.