Kahramanmaraş fay zonu (KMFZ)'nun Doğukent-Güneşevler toplu konut alanları civarındaki kollarının paleosismolojik özellikleri
Paleoseismological characteristics of the branches of the Kahramanmaraş fault zone (KMFZ) around Doğukent-Güneşevler mass housing areas
  1. Tez No: 742893
  2. Yazar: OĞUZHAN ATAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİCAN KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kahramanmaraş'ın iki merkez ilçesinden biri konumunda olan Dulkadiroğlu ilçesi genel olarak daha eski ve düzensiz konumda bir yapı stoğuna sahipken, özellikle son yıllarda yüksek katlı yapılaşmaya yönelecek şekilde yapı stoğunun hızlıca değiştiği bir ilçe konumuna gelmiştir. Bu durum hem nüfus yoğunluğunun artmasına hem de mevcut yapıların yenilenmesi ve yeni yerleşim alanlarında büyük toplu konut alanlarının oluşmasına neden olmuştur. Ancak, başta Doğukent ve Güneşevler gibi yoğun yerleşimin bulunduğu alanların içerisinden veya çok yakınından Kahramanmaraş Fay Zonu'nun çeşitli kollarının geçtiği gözlenmektedir. Bu çalışma ile Kahramanmaraş Fay Zonu'nun batıda Dulkadiroğlu Kamu Külliyesi ile doğuda Yusufhacılı mahalleleri arasındaki kolları (alt segment) üzerinde hendek kazıları içeren paleosismolojik çalışmalar yapılarak fayların arazideki yeri ve aktif tektonik özellikleri belirlenmiştir. İncelenen segmentler üzerinde açılan hendeklerde çok sayıda ters bileşenli fayı içeren bir zonun olduğu ve bu zon içerisindeki fayların farklı dönemlerde yüzey kırığı oluşturabilecek büyüklükte deprem ürettiği belirlenmiştir. Hendeklerden derlenen örneklerin C14 ve OSL yöntemleriyle yaşlandırılması çalışmaları halen devam etmekte olup, elde edilen ilk paleosismolojik verilere göre KMFZ'nun ters bileşenli (reverse component) çok sayıda faydan oluştuğu, fayların düşük sayılabilecek bir kayma hızına (slip rate) sahip olduğu ve Kuvaterner'de yüzey kırığı yaratabilecek büyüklükte deprem ürettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dulkadiroglu district, which is one of the two central districts of Kahramanmaraş, has generally had an older and more irregular building stock, but in recent years it has become a district where the building stock has changed rapidly, especially in recent years towards high-rise construction. This has led to both increased population density and the renewal of existing structures and the formation of large public housing areas in new residential areas. However, it is observed that various branches of Kahramanmaraş Fault Zone pass through or very close to densely populated areas such as Dogukent and Güneşevler. With this study, paleosmological studies involving trench excavations on the arms (sub-segment) of Kahramanmaraş Fault Zone between Dulkadiroglu Public Complex in the west and Yusufhacili neighborhoods in the east were determined and the location and active tectonic characteristics of the faults were determined. It was determined that there was a zone containing a large number of reverse component faults in the trenches opened on the segments examined and that the faults in this zone produced earthquakes large enough to form surface fractures in different periods. The aging of samples compiled from trenches by C14 and OSL methods is still ongoing, and according to the first paleosysmological data obtained, it has been determined that KMFZ has many reverse component benefits, faults have a low slip rate and produce earthquakes large enough to cause surface fractures.