Üstün yetenekli çocukların akademik öz yeterlikleriile ebeveynlerinin farkındalıkları arasındaki ilişki
The effect of parents' awareness on the academic self-efficiency of given children
  1. Tez No: 742919
  2. Yazar: MERVE DAMLA GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKET AFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üstün yeteneklilik eğitim alanında yapılan çalışmalar her geçen gün ilerleme kaydetmektedir. Özellikle ülkemizde öğrencilerin bu yönde eğitime yönlendirilmeye başlanması bu alanın dikkate alındığını ve üzerine çalışmalar yapıldığını göstermektedir. Üstün zekâ tanısı koyulmuş bireyler için önemli bir durum da ebeveynlerin bu alana karşı olan düşünceleridir. Artık günümüzde bu alanda bilgili ebeveynlerin olmasıyla geçmişte yaşanılan ön yargıların ve aşırı pozitif düşüncelerin bir nebze ortadan kalktığı görülmektedir. Ebeveynler çocukları için alan ile ilgilenmeye başlamış ve kendilerini geliştirerek farkındalıklarını artırmışlardır. Geçmişten günümüze var olan bu alan birçok uzmanın fikrini beyan ettiği ve çalışmalar yapmasıyla belli bir seviyeye gelmiştir. Bu araştırma, üstün yetenekli çocukların akademik öz yeterlikleri ile ebeveynlerin farkındalıkları arasındaki ilişkinin ne düzeyde olduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 121 öğrenci, 140 ebeveyn olmak üzere toplam 261 birey katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda öğrencilere Akademik Öz Yeterlik, ebeveynlere Ebeveyn Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizi yapılarak 21 maddeden oluşan Akademik Öz Yeterlik Ölçeği güvenilirlik düzeyi α=0,84 ve 39 maddeden oluşan Ebeveyn Farkındalık Ölçeği güvenilirlik düzeyi α=0,87 bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin cinsiyetleri ve sınıf düzeyleri ile akademik öz yeterlik arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ebeveynlerin cinsiyetleri ve öğrenim durumları ile ebeveyn farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanamamıştır. Akademik öz yeterlik alt boyutu olan eğitimin kalitesi ile ebeveyn farkındalık alt boyutu olan kendi kendine yönetme arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Giftedness is making progress every day in the field of education. Especially in our country, the fact that students have started to be directed to education in this direction shows that this field is taken into consideration and studies are being carried out on it. An important issue for individuals diagnosed with giftedness is the opinions of parents against this area. Nowadays, it is seen that the prejudices and excessive positive thoughts experienced in the past have disappeared to some extent due to the fact that there are knowledgeable parents in this field. Parents started to be interested in the field for their children and increased their awareness by improving themselves. This field, which has existed from the past to the present, has reached a certain level, with many experts expressing their opinions and carrying out studies. This research aims to determine the level of the relationship between the academic self-efficacy of gifted children and the awareness of their parents. Relational screening model was used in this study. A total of 261 individuals, including 121 students and 140 parents, participated in the study. For the purpose of the research, Academic Self-Efficacy Scale was used for students and Parent Awareness Scale was used for parents. By performing the reliability analysis of the scales, the reliability level of the Academic Self-Efficacy Scale consisting of 21 items was found to be α=0.84 and the reliability level of the Parental Awareness Scale consisting of 39 items was found to be α=0.87. As a result of the research, no significant difference was found between the gender and grade levels of the students and academic self-efficacy. No significant difference was found between the gender and educational status of the parents and their parental awareness levels. A statistically significant difference was found between the quality of education, which is the sub-dimension of academic self-efficacy, and the self-direction, which is the sub-dimension of parental awareness.