Sur duvarlarında bozulma ve hasar nedenlerinin incelenmesi: Trabzon Ortahisar sur duvarları örneği
Investigation of the causes of damage and default in the walls: The example of Trabzon Ortahisar walls
  1. Tez No: 742921
  2. Yazar: BARIŞ ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KALPAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada taşlar üzerinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik birçok faktörün etkili olduğu ve bu bozulmaların nasıl meydana geldiği ele alınmıştır. Böylelikle meydana gelen bozulmaların ana nedeni tespit edilerek, bu kapsamda ele alınan Orta Hisar sur duvarlarının daha uzun yıllar özgünlüğünü korumasına yönelik öneriler amaçlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci kısımda genel olarak kale yapıları, taş bozulmaları ve türleri araştırılmıştır. İkinci kısımda Trabzon Kalesinin dönemsel tarihi ve mimari özellikleri araştırılmış Ortahisar Surları incelenmiş sur duvarlarında oluşan hasar türleri ve nedenleri literatür araştırmalarında ve incelenen uygulama örneklerinde saptandıktan sonra; bu hasar tür ve nedenlerini daha iyi anlayabilmek için hasar analiz tabloları oluşturulmuştur. Üçüncü kısımda ise hasar analiz tablosu, seçilen cepheler üzerinden sınanarak, elde edilen bulgular dâhilinde bu cephelerin hasar tür ve nedenleri irdelenmiş her bir cephede dört ana başlık altında değerlendirilmiştir. Dördüncü kısımda ise irdelenen hasar türleri dört ana başlıkta tüm cepheler için değerlendirilmiş gelecekte yapılması gerekli müdahaleler için öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is discussed that many physical, chemical and biological factors are effective on stones and how these deteriorations occur. In this way, the main reason for the deterioration was determined, and suggestions were aimed to preserve the originality of Orta Hisar fortification walls, which were considered in this context, for many years. This study consists of three parts. In the first part, castle structures, stone deterioration and types were investigated in general. In the second part, the periodical history and architectural features of Trabzon Castle were investigated, the Ortahisar Walls were examined, and the damage types and causes on the city walls were determined in the literature researches and the application examples; In order to better understand these damage types and causes, damage analysis tables have been created. In the third part, the damage analysis table was tested on the selected facades, and the damage types and causes of these facades were examined within the scope of the findings, and each facade was evaluated under four main headings. In the fourth part, the examined damage types have been evaluated for all facades under four main headings and suggestions have been tried to be developed for the necessary interventions in the future.