From rejection to glorification: Remakings of nationalism and the Ottoman past through film
Reddedişten şahlanışa: Milliyetçiliğin ve Osmanlı geçmişinin filmlerle yeniden yapımı
  1. Tez No: 742929
  2. Yazar: EMRAH ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN MÜSLİM CEMGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Az sayıda olan, lakin tekrarı çekilmeye değer görülmüş remake (yeniden yapım) tarihi filmler, esas aldıkları ana kaynaklara, resmi yazılı tarihe ve tarihi kayıtlara aykırı düşme pahasına çekildikleri dönemlerin baskın siyasi ideolojileri doğrultusunda ciddi şekilde değiştirilmiş, o dönemlerin siyasi konjonktürüne göre yeniden şekillendirilmiş ve geniş halk kitlelerine geçmişin filmlerde anlatıldığı gibi yaşandığı aktarılmak istenmiştir. Türkiye'de Osmanlı geçmişinin ve milliyetçilik ideolojisinin yeniden inşasının temel nedenlerini anlamanın bir yolu, siyasi tarihe, mevcut siyasi ideolojilere, söylemlere ve gündemlere bakmaktır. Bir diğeri ise filmlerin toplumsal gerçeklik inşası, tarihsellik gücü ve ideolojik etkisi nedeniyle film tarihinde gezinmektir. Bu nedenle, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yeniden üretilen tarihi kurgu filmlerde yeniden metinleştirilen ve yeni anlatılara oturtulan geçmiş ve“biz”kimliğinin değişen temsilleri, bu geçmişe ve kimliğe atfedilen özellikler zaman içinde önemli ölçüde farklılaşmıştır. Türklük ve Osmanlılığın olası bir simbiyozu ya da ikisinin bir ikilemi, belirli bir geçmişe atfedilen nitelikler ve baskın, resmi ideolojilerin ve kültürel hegemonyaların etkisi altındaki kimlik inşalarının izi Türkiye'nin siyasi ve sinema tarihi üzerinden takip edilebilir. Bu tür yatkınlıkların temel belirteçleri, bu çalışmanın karşılaştırmalı olarak keşfetmeyi amaçladığı kritik öneme sahip remake tarihi filmlerdir.
Özet (Çeviri)
Certain historical remakes, which are few in number, but deemed worth to be remade in Turkey's cinema history, were seriously altered in line with the dominant political ideologies. Reconstructed and broadened according to the political conjuncture of the eras, they were filmed at the expense of official written history, historical records or their original sources with goals to convey to the masses that the constitutive historical events occurred as films represented. One way to figure the root causes for the remakings of the Ottoman past and nationalist ideology in Turkey is to look into the political history and the current political ideologies, discourses and agendas. Yet another is to navigate through the film history due to social reality construction, historicity power and the ideological influence of films. Representations of the national pasts and the“us”identities, re-textualized and re-narrated in remade historical fiction films have diverged notably over time. A possible symbiose of Turkishness and Ottomanness or a dichotomy of the two, the qualities attributed to specific past and identity constructions under the influence of dominant official ideologies and cultural hegemonies can be traced down across the political and cinematic histories of Turkey. Determinant markers of such predispositions are critical remade historical films this study aims to explore comparatively.