Beden eğitimi sınıf yönetimi ölçeğinin kısa formunun Türkçeye uyarlanması: Lise öğrencilerinde yıkıcı davranışların ölçülmesi
Adaptation of the short form of the physical education classroom management scale: Measuring destructible behaviors in high school students
- Tez No: 742942
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN, PROF. DR. ARİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin beden eğitimi dersinde yıkıcı davranışlarının ölçülmesine yönelik ölçeğin (PECI) kısa formunun Türkçe uyarlamasını yapmaktır. Türkçe kısaltma, Paul R. Krech, Pamela H. Kulinna and Donetta Cothran (2010) tarafından öğrencilerin kavgacı, derse düşük katılım, talimatları takip etmeme, kötü öz denetim, dikkati dağıtmak gibi yıkıcı davranışlarını ölçmek amacıyla geliştirilmiştir. Ölçek 20 maddeden oluşmakta, 1-5 arasında puanlanmaktadır. Puanların yükselmesi öğrencilerin yıkıcı davranışlar sergilediğine işaret etmektedir. PECI' nin Türkçe' ye araştırmacı tarafından çevrilmiş, çevirinin anlamsal, kavramsal ve normartif eş değerlikleri için uzman kanısı alınmıştır. Türkçe form Iğdır ilinde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenim gören 216 kız, 215 erkek, toplam 431 lise öğrencisine çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Uygulama 10 dk. civarında tamamlanmıştır. Türkçe formdan elde edilen verilerin güvenirliği, bileşik güvenirlik (CR) katsayısıyla incelenmiş; yapı geçerlik çalışması kapsamında doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. DFA sonuçları ölçeğin beş boyutlu kuramsal yapısının maddeler arası ilişkileri açıklamada yeterli olduğunu göstermiştir (x_160^2= 321.66; p= 0.00; x^2/sd= 2.01; CFI=.99 ve SRMR=.04 ve RMSEA= .05 (% 90 GA: .04-.06). Her bir boyuta ilişkin hesaplanan CR değerleri 0.70'in üzerindedir ve tahmin edilen ortalama varyans (AVE) değerleri kabul edilebilir düzeyde olması, ölçeğin yakınsak geçerliğe sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca ortak en büyük yapısal kovaryansın karesi (MSV) ve ortak yapısal kovaryans kareler ortalaması (ASV), AVE' den büyük bulunmuştur. Bu sonuçlar ıraksak ve yakınsak geçerliğin yüksek olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Sonuç olarak, PECI' nın Türk kültürüne uyarlamasının, öğrencilerin beden eğitimi derslerindeki yıkıcı davranışlarını ölçebilecek nitelikte olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the short form of the scale (PECI) for measuring destructive behaviors of high school students in physical education lessons into Turkish. The Turkish abbreviation was developed by Paul R. Krech, Pamela H. Kulinna and Donetta Cothran (2010) to measure destructive behaviors of students such as quarrelsome, low participation in class, not following instructions, poor self-control, and distraction. The scale consists of 20 items and is scored between 1-5. Higher scores indicate that students exhibit destructive behaviors. PECI was translated into Turkish by the researcher, and expert opinion was taken for the semantic, conceptual and normative equivalences of the translation. The Turkish form was applied online to a total of 431 high school students, 216 girls and 215 boys, studying in the province of Iğdır in the 2020-2021 academic year. Application 10 min. around completed. The reliability of the data obtained from the Turkish form was examined with the composite reliability (CR) coefficient; Within the scope of the construct validity study, confirmatory factor analysis (CFA) was applied. The CFA results showed that the five-dimensional theoretical structure of the scale was sufficient to explain the inter-item relationships (x_160^2= 321.66; p= 0.00; x^2/sd= 2.01; CFI=.99 ve SRMR=.04 ve RMSEA= .05 (% 90 GA: .04-.06). The calculated CR values for each dimension are above 0.70, and the estimated mean variance (AVE) values are acceptable, indicating that the scale has convergent validity. In addition, the square of the largest common structural covariance (MSV) and common structural covariance square mean (ASV) were found to be greater than AVE. These results winterpreted as having high divergent and convergent validity. As a result, it can be argued that the adaptation of PECI to Turkish culture is capable of measuring the destructive behaviors of students in physical education classes.