Sağ kolon ve sol kolon kanserlerinde mezokolik rezeksiyon sonrası onkolojik sonuçların karşılaştırılması
- Tez No: 742957
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada, kendi kliniğimizde opere edilmiş RCC ve LCC'li hastaların sonuçlarını, demografik, patolojik, klinik özellikleri ve genel sağ kalım farklılıklarını ortaya koymaktır. Metod: Araştırma evrenini Ocak 2009- Eylül 2020 yılları arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında kolon cerrahisi geçiren hastalar oluşturmuştur. Sağ/sol hemikolektomi, anterior rezeksiyon, hartman kolostomi, segmenter kolon rezeksiyonu, total veya subtotal kolektomi olarak yapılan operasyonlar incelenerek tümör lokalizasyonu belirlendi. Daha sonra hastalar sağ ve sol kolon kanseri olarak 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmaya toplam 437 hasta dâhil edildi. Histopatolojik bulguları adenokarsinom ve müsinöz karsinom harici olan 21 hasta ve verileri eksik olan 13 hasta çalışma dışı tutuldu. Bulgular: Cinsiyetlere göre dağılım yapıldığında; kadınların 103 (%43,6)'ünde sağ kolon kanserleri ve 41 (%24,6) 'inde sol kolon kanseri görülmüştür. Erkeklerdeki dağılımına bakıldığında 133'ü(%56,4) sağ kolon, 126'sı(%75,4) sol kolon şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this retrospective study, we aimed to reveal the results, demographic, pathological, clinical characteristics and overall survival differences of patients with RCC and LCC who were operated in our clinic. Method: The research population consisted of patients who underwent colon surgery in Mersin University Faculty of Medicine, Department of General Surgery between January 2009 and September 2020. Tumor localization was determined by examining the operations performed as right/left hemicolectomy, anterior resection, Hartman colostomy, segmental colon resection, total or subtotal colectomy. Then the patients were divided into 2 groups as right and left colon cancer. A total of 437 patients were included in the study. Twenty-one patients with histopathological findings other than adenocarcinoma and mucinous carcinoma, and 13 patients with missing data were excluded from the study. Results: When the distribution is made according to the genders; right colon cancer was seen in 103 (43.6%) of women and left colon cancer was seen in 41 (24.6%) of women. Considering the distribution in men, 133 (56.4%) are right colon, 126 (75.4%) are left colon.