Vücut kitle indeksinin diyabetik ve diyabetik olmayan gebelerde maternal ve perinatal sonuçlara etkisi
The effect of body mass index on maternal and perinatal outcomes in diabetic and non-diabetic pregnancy
- Tez No: 742979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Modern toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite, tüm yaş gruplarında ve toplumun her kesiminde önemli problemlere yol açmakta; bu nedenle çok sayıda çalışmaya konu olmaktadır. Gebelikteki anormal kilo değişimlerinin maternal ve fetal sağlığa etkilerini değerlendirmede bir tarama yöntemi olarak kullanılması hakkında ise literatürde yeterli veri bulunmamaktadır. Gebelik öncesi normalden fazla olan ağırlık, gebelik komplikasyonları için artmış risk gösterir ve olumsuz reprodüktif sonuçlar için bir gösterge olarak değerlendirilir. Obezitenin gebelik sonuçlarına etkisini inceleyen birçok çalışma yapılmıştır. Çoğu çalışma çok sayıda riskin ve komplikasyonun ilişkili olduğu konusunda birleşmektedir. Obez gebe kadınların obez olmayan gebe kadınlar ile kıyaslamalarında karşı karşıya kaldıkları risklerin belirlenmesi bazı değişkenlere dayanmaktadır. Bunlardan biri de gebelerin diyabet gibi eşlik eden bir hastalığa sahip olmasıdır. Obeziteye eşlik eden en önemli toplum sağlığı sorunlarından olan diyabetes mellitus başlı başına gebeliği komplike eden bir hastalık olmanın ötesinde, obezitenin doğurduğu sorunlar da eklendiğinde durum her ikisinin yalnız başına yarattığından daha karmaşık ve önemli bir hal almaktadır ( Hajo I. J. Wılddschut, 2011). Gebeler üzerinde aşırı kilo alımını değerlendirecek deneysel çalışmalar yapmak etik ve deontolojik olarak mümkün olmadığından epidemiyolojik incelemeler ve geniş hasta serilerini kapsayan klinik gözlemlerden elde edilecek verilerin değerlendirildiği kapsamlı çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu durum göz önüne alınarak gebelik öncesi ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerinin, ayrıca gebelik süresince meydana gelen ağırlık artışı farklılıkları ve diyabet varlığının gebelik seyri, bebek ağırlığı ve komplikasyonlar üzerindeki etkilerinin araştırılmasına yönelik bir çalışma planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmamızda doğum öncesi ağırlık, boy ve VKİ değerleri saptanmış, diyabetik ve diyabetik olmayan toplam 1193 gebe değerlendirilmiş ve bu olguların gebelikleri dönemindeki ağırlık değişimleri, bebek ağırlıkları ve komplikasyonlar, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda maternal obezitenin özellikle diyabetik hasta gruplarında sezaryen ile doğum sıklığı, artmış bebek doğum ağırlığı, polihidramnios, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı, gebeliğin hipertansif hastalıkları ve preeklampsi ile yakın ilişkisi ortaya konmuş olup bu önemli sorunun üzerinde daha fazla durulması gerektiği gerçeği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda iyi planmış prospektif ve tüm toplum kesimlerini kapsayan daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Obesity is one of the most important medical issues in modern societies, leading to serious problems, and is the mainstay of many studies. Despite this, whether screening of abnormal weight changes in pregnancy effects maternal and fetal health remains unclear in the literature. Being overweight before pregnancy is a risk factor for pregnancy complications and may affect reproductive results. There are many studies searching for pregnancy consequences of obesity. Many of these have shown a relationship between these entities. When compared to non-pregnants, risks of pregnant patients depend on many variables. One of these is an accompanying disease, such as diabetes mellitus. This is a serious public health issue, and together with obesity it becomes a much more complicated condition. Because experiments on pregnants evaluating abnormal weight gain are not possible in terms of deontology, epidemiological and clinical data derived from large patient groups are valuable in these terms. From this point of view, weight before pregnancy, height, body mass index (BMI), weight changes during pregnancy, effects of diabetes on pregnancy, birthweight, and its complications are evaluated. In our study, we collected data of pre-pregnancy weight, height, and body mass index of 1193 diabetic and non-diabetic pregnants, and compared weight changes, birthweight, and complications between these groups. Our study has shown maternal obesity increased rates of cesarean section, birthweight, polihydramnios, neonatal intensive care unitre quirement, hypertensive states of pregnancy, and preeclampsia, especially in diabetic patients. For this reason, well-planned prospective and large population-based studies are required in this era.