Gestasyonel Diyabetes mellituslu gebelerde serum clusterin, tweak ve hs-CRP düzeylerinin hastalıkla ilişkisinin araştırılması
Research of the relation between serum clusterin, tweak and hs-CRP levels and the disease in pregnancies with gestational Diabetes mellitus
  1. Tez No: 947829
  2. Yazar: YAŞARCAN BAYKİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gebelik öncesinde diyabeti olmayan bireylerin prenatal herhangi bir zamanda ilk kez fark edilen ve gebelikte aşikâr diyabet için tanı eşiğinin altında olan hiperglisemi durumu olarak tanımlanmaktadır. GDM, anne ve çocuk sağlığı için önemli morbidite ve mortalite nedeni olması nedeniyle ve prevalansındaki artış eğilimi nedeniyle gelecekte de halk sağlığı için önemli bir sorun olmaya devam edecektir. Bu yüzden GDM'de patogenez, koruyucu yaklaşımlar, risk gruplarının belirlenmesi, erken teşhis, tanısal algoritmalar ve tedavi yaklaşımlarının iyileştirilmesi için yapılacak araştırmalar önem arz etmektedir. Çalışmamızda GDM ve kontrol gruplarının serumdaki Clusterin, TWEAK ve hs-CRP düzeylerini karşılaştırarak bu parametrelerin hatalıkla olan ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. İkincil olarak da bu parametrelerden oluşturacağımız yeni indeksler ile tanı için daha yüksek duyarlılık ve özgüllük sağlayabilecek biyobelirteç araştırmalarına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde veya Endokrinoloji polikliniğinde takip edilen, 24-28. Gebelik haftalarında rutin önerilen 75 gram veya 100 gram oral glukoz tolerans testi (OGTT) sonucuna göre GDM tanısı alan, 39 gebe ile OGTT normal sonuçlanan 38 kontrol grubu gebe araştırmanın dışlama kriterlerine göre çalışmaya dahil edilmiştir. 0. Dakika (açlık) OGTT kanlarında tetkik sonuçlandıktan sonra rezidüel kısımda Clusterin (Apolipoprotein J), TWEAK, hs-CRP düzeylerine ek olarak total kolesterol, trigliserit, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve İnsülin düzeyleri ölçüldü ve HOMA-IR indeksi ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) düzeyleri hesaplandı. Gönüllülerin tanı anındaki yaş, gestasyonel hafta, boy, vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi (VKİ) verileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Gestational diabetes mellitus (GDM) is defined as hyperglycemia that is first noticed at any time prenatally in individuals who do not have diabetes before pregnancy and is below the diagnostic threshold for overt diabetes during pregnancy. GDM will continue to be an important issue for public health in the future due to its significant morbidity and mortality for maternal and child health and its increasing prevalence. Therefore, studies on pathogenesis, preventive approaches, determination of risk groups, early diagnosis, and improvement of diagnostic algorithms and treatment approaches in GDM are important. In our study, we aim to compare the serum clusterin, TWEAK, and hs-CRP levels of GDM and control groups and to research the relation between these parameters and the disease. Second, by developing new indices from these parameters, we aim to contribute to biomarker research that may offer improved sensitivity and specificity for diagnosis. Material and methods: A total of 39 pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) based on the results of the routinely recommended 75-gram or 100-gram glucose tolerance test (GTT) administered between the 24th and 28th weeks of gestation, and 38 pregnant women with normal GTT results, were included in the study from the clinics of Obstetrics and Gynecology or Endocrinology, in accordance with the study's exclusion criteria. Following the completion of routine analyses on fasting (0-minute) GTT blood samples, the residual portions were used to measure levels of clusterin (apolipoprotein j), TWEAK, and hs-CRP, in addition to total cholesterol, triglycerides, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), and insulin. Furthermore, HOMA-IR index and very low-density lipoprotein (VLDL) levels were calculated. Data on age, gestational week, height, weight, and body mass index (BMI) of the volunteers at the time of diagnosis were examined.