Vücut geliştiriciler arasında ağırlık antrenmanı kullanmanın testosteron hormonunun aktivite hızına etkisi
The effect of use of weight training on activity speed of testosterone hormone between bodybuilders
  1. Tez No: 742981
  2. Yazar: ADIL DAKHEEL ASWAD KHALAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı örneklem arasında direnç egzersizlerinin, testosteron aktivitesi oranı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmacı, vücut geliştiriciler için testosteron konsantrasyonu seviyelerinin ön ve son ölçümlerinin sonuçları arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar olduğunu varsaymıştır. Araştırmacı araştırmanın doğası ve sorunuyla uygun olması nedeniyle deneysel yöntemi kullanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini yaşları 20-25 aralığında olan Dohuk vilayetinde yaşayan vücut geliştiriciler üzerinde yürütmüştür. Bu bağlamda Dohuk vilayetinde bulunan et-Tahaddi Gençlik Merkezi'ndeki spor yapan 16 erkek gönüllü sporcu oluşturmuştur. Araştırmacı, eğitim programının ana deneyini 26.10.2021 tarihinde uygulamaya başlamış ve ön ve son testlerden elde ettiği sonuçların istatistiksel değerlerini çıkarmak için SPSS 24 programını kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of resistance exercises on the rate of testosterone activity among the sample. The researcher assumed statistically significant differences between the results of pre-and post-measurements of testosterone concentration levels for bodybuilders. The researcher used the experimental method because it was appropriate for the nature and problem of the research. The population and sample of the study were conducted on bodybuilders aged 20-25 living in Dohuk City. In this context, 16 male volunteer athletes engaged in sports at the Et-Tahaddi Youth Center in Dohuk province. The researcher started to implement the main experiment of the training program on 26.10.2021 and used the SPSS 24 program to extract the statistical values of the results obtained from the pre-and post-tests.