Evre III b meme kanserli hastalarda cea ve ca 15-3 düzeylerinin takipteki önemi
The importance of cea and ca 15-3 levels in follow-up in patients with stage III b breast cancer
  1. Tez No: 742990
  2. Yazar: DOĞAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN SÜLEYMAN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Meme kanseri insidansı hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke kadınlarında giderek artmaktadır. Kadınlarda görülen kanserlerin %31 'ini oluşturan meme kanseri en sık görülen kanser türlerindendir.1 Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin ise %17-18'i meme kanseri nedeniyle olmaktadır. Yaşamları boyunca her 100 kadından 8'inde meme kanserine yakalanma ihtimali olduğu ve dünyada her yıl 500.000'e yakın kadının hayatını bu nedenle kaybettiği hesaplanmaktadır.2,3 Tanı yöntemlerindeki gelişmelere, kitle taramalarına, toplumun ve hekimlerin meme kanseri konusunda bilgilerinin artmış olmasına rağmen ilk tanı anında tüm meme kanserlerinin %10-15'i lokal ileri meme kanseridir, Ülkemizde sağlıklı veriler olmamasına rağmen bu oran %25-30 arasında olduğu bildirilmektedir.4 Meme hastalıklarının tanı ve tedavisinde multidisipliner ciddi bir yaklaşım ve cerrah-radyolog-patolog, medikal ve radyasyon onkologu ile psikiyatristin işbirliği gereklidir. Evre IIIB meme kanserleri; memede lokal olarak aşırı büyümüş ve gecikmiş tümörleri (T4) veya küçük tümör olmasma rağmen aynı taraftaki mammaıia interna lenf bezlerine metastazı (N;) içeren heterojen bir kanserdir. Evre IIIB meme kanserli hastaların büyük bir kesiminin uzak metastaz nedeniyle ölümleri, lokorejyonel tedavi dışında başka seçenekleri aramayı gündeme getirmiştir. Bu amaçla primer kemoterapi uygulamaya konulmuştur. Preoperatif olarak yapılan kemoterapiye; neoadjuvan kemoterapi, primer kemoterapi veya indüksiyon kemoterapisi denir. Neoadjuvan kemoterapisinin başlıca amacı: 'tümör yükünün azaltılması, lokal kontrolün sağlanması ve inoperabl olan tümörlerde evre düşümü sağlanarak operabl hale getirilebilmesidir.5 Kanserin fizyopatolojisinin anlaşılmasında ve tedavisinde tümör belirleyicilerinin rolü çok önemlidir. Tümör belirleyicileri; hücrenin malign transformasyonu sonucu doku, kan ve vücut sıvılarında artan düzeyleri biyokimyasal ve immunokimyasal yöntemlerle belirlenebilir. Bu değerler tedavi öncesi tümör yükünü, tedaviye yanıtın takibini, nüks ve metastazı göstermesi açısından önemlidir. Meme kanserinde tümör belirleyicileri grubunda tümöre bağlı antijenler olan karsinoembriyonik antijen (CEA) ve kanser antijeni 15-3 (CA 15-3) büyük önem taşır.6 Tedavi süresince ve tedaviye yanıtın belirlenmesinde CEA ile CA 15-3 tümör belirleyicilerinin birlikte değerlendirilmeleri daha sağlıklı sonuç vermektedir.7 Bu yüzden meme kanserinde CEA ve CA 15-3 tümör belirleyicilerinin birlikte kullanılması hastaya mali külfet yüklese bile klinikte tanıya ve tedaviye kolaylık sağlamaktadır. Biz bu çalışmada evre IIIB meme kanserlerinde tümör belirleyicilerinin hastaların takibinde lokal nüks ve uzak organ metastaz ile ilişkisini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The incidence of breast cancer is increasing in both developed and developing country women. Breast cancer, constituting 31% of cancers seen in women, is one of the most common types of cancer.1 On the other hand, 17-18% of cancer-related deaths in women are due to breast cancer. It is estimated that 8 out of every 100 women are likely to be diagnosed with breast cancer throughout their lives, and nearly 500,000 women worldwide lose their lives every year because of this. In our country, 10-15% of all breast cancers are locally advanced breast cancer, although there are no reliable data in our country, this rate is reported to be between 25-30%.4 A serious multidisciplinary approach in the diagnosis and treatment of breast diseases and surgeon-radiologist-pathologist, medical and radiation therapy. Collaboration of oncologist and psychiatrist is necessary. Stage IIIB breast cancers; It is a heterogeneous cancer that includes locally overgrown and delayed tumors (T4) in the breast, or metastases to the ipsilateral mammaia interna lymph nodes (N;) despite being small tumors. The death of a large proportion of patients with stage IIIB breast cancer due to distant metastases has led to the search for alternatives other than locoregional therapy. For this purpose, primary chemotherapy was put into practice. Preoperative chemotherapy; It is called neoadjuvant chemotherapy, primary chemotherapy or induction chemotherapy. The main purpose of neoadjuvant chemotherapy is to 'reduce the tumor burden, provide local control and make it operable by downgrading inoperable tumors.5 The role of tumor markers in understanding the physiopathology of cancer and in its treatment. Tumor markers; Increased levels in tissue, blood and body fluids as a result of malignant transformation of the cell can be determined by biochemical and immunochemical methods. These values ​​are important in terms of showing tumor burden before treatment, follow-up of response to treatment, recurrence and metastasis. In the group of tumor markers in breast cancer, carcinoembryonic antigen (CEA) and cancer antigen 15-3 (CA 15-3), which are tumor-associated antigens, are of great importance.6 Evaluation of CEA and CA 15-3 tumor markers together during treatment and in determining the response to treatment gives a healthier result. Therefore, the combined use of CEA and CA 15-3 tumor markers in breast cancer facilitates clinical diagnosis and treatment, even if it imposes a financial burden on the patient. In this study, we tried to reveal the relationship of tumor markers in stage IIIB breast cancers with local recurrence and distant metastasis in the follow-up of patients.