Akciğer kanserli hastalarda radyoterapi öncesi ve sonrası serum p53, vitamin D ve apelin seviyelerinin araştırılması
Investigation of serum P53, vitamin D and apelin levels before and after radiotherapy in lung cancer patients
  1. Tez No: 843743
  2. Yazar: CENGİZ SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de en yaygın ve en yüksek ölüm oranına sahip kanser türlerinin baĢında akciğer kanseri gelmektedir. Akciğer kanseri vakalarının neredeyse %85'inden sorumlu olan küçük hücreli dıĢı akciğer kanseri (KHDAK) çoğu hastada Evre III ya da Evre IV'te teĢhis edilmektedir. KHDAK'nde Evre III tümörler; Evre III A, B ve C olarak ayrılmaktadır ve bu durum tedavide birtakım farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Evre III-A tümörlerde cerrahi, cerrahi dıĢı olgularda ise radyoterapi (RT) standart tedavi yöntemidir. Bu çalıĢma RT öncesi ve RT sonrası D vitamini, Apelin ve P53 proteini ile KHDAK arasındaki iliĢkileri açıklamayı amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlarla yeni çalıĢma alanları oluĢturmak hedeflenen diğer bir amaçtır. Materyal ve Metot: Bu çalıĢma lokal ileri evre KHDAK tanısı almıĢ, daha önce herhangi bir tedavi almamıĢ, eĢ zamanlı RT endikasyonu alan 40 hasta grubu ve kanser tanısı olmayan30 sağlıklı kontrol grubu ile yapılmıĢtır. ÇalıĢma grubundan RT öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa, kontrol grubundan ise bir defa oniki saat gece açlığının ardından venöz kan örnekleri alınmıĢtır ve çalıĢma gününe kadar -80°C'de derin dondurucuda saklanmıĢtır. 25-hidroksi D vitamini ölçümü Cobas e 801 immunassay otoanalizöründe elektrokemilüminesans yöntemiyle, Apelin ve P53 ölçümleri ise ELISA metoduyla yapılmıĢtır. Bulgular: ÇalıĢma grubunda RT öncesi ve RT sonrası P53 ile Apelin arasında pozitif yönlü anlamlı bir iliĢki tespit edildi. Tedavi kolunda çalıĢma grubunda RT sonrası Apelin ve P53'ün medyan değeri RT öncesine göre daha yüksekti. D vitamininin ise RT öncesi medyan değeri RT sonrası medyan değerine göre daha yüksekti. Kontrol grubu ile RT öncesi çalıĢma grubunun Apelin, D vitamini ve P53 geni arasında anlamlı düzeyde farklılık vardı. Son olarak yapılan ROC analizinde P53 proteinin KHDAK'ni öngörmesi açısından tanısal değerinin olduğu, Apelin ve D vitamininin ise tanısal bir değerinin olmadığı tespit edildi. Sonuç: ÇalıĢmamızda RT öncesi ve RT sonrası Apelin, P53 ve D vitamini ile KHDAK arasında anlamlı iliĢkiler tespit edildi. Daha geniĢ bir popülasyonda ve farklı kanser türleriyle Apelin, D vitamini ve P53 proteinini ele alan çalıĢmaların yapılmasının konuyu daha da detaylandıracağını düĢünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: As in all countries of the world, lung cancer is one of the most common cancer types with the highest mortality rate in our country. Non-small cell lung cancer (NSCLC), which is responsible for almost 85% of lung cancer cases, is diagnosed at Stage III or Stage IV in most patients. Stage III tumours in NSCLC are divided into Stage III A, B and C, which leads to some differences in treatment. Surgery is the standard treatment for Stage III-A tumours and radiotherapy (RT) is the standard treatment for non-surgical cases. This study aims to explain the relationships between vitamin D, Apelin and P53 protein and NSCLC before and after RT. Another aim is to create new study areas with the results obtained. Material and method: This study was conducted with a group of 40 patients diagnosed with locally advanced NSCLC, who had not received any previous treatment and who had concurrent RT indication, and 30 healthy controls without a diagnosis of cancer. Venous blood samples were collected twice from the study group before and after RT and once from the control group after a twelve-hour overnight fast and stored in a deep freezer at -80°C until the study day. 25-hydroxy vitamin D was measured by electrochemiluminescence method in Cobas e 801 immunassay autoanalyzer, and Apelin and P53 were measured by ELISA method. Results: A significant positive correlation was found between P53 and Apelin before and after RT in the study group. In the treatment arm, the median values of Apelin and P53 were higher after RT than before RT in the study group. The median value of vitamin D before RT was higher than the median value after RT. There was a significant difference between Apelin, vitamin D and P53 genes in the control group and the study group before RT. Finally, in the ROC analysis, it was determined that P53 protein had a diagnostic value in terms of predicting NSCLC, while Apelin and vitamin D had no diagnostic value. Conclusion: In our study, significant associations were found between Apelin, P53 and vitamin D before and after RT and NSCLC. We think that further studies on Apelin, vitamin D and P53 protein in a larger population and with different cancer types will further elaborate the subject.