Meme kanseri tanısıyla takip edilen ve antihormonal tedavi uygulanan kadınlarda klinik periodontal durum ve serum tümör belirteçleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between clinical periodontal status and serum tumor markers in women diagnosed with breast cancer and antihormonal treatment
- Tez No: 665428
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; meme kanseri tanısı ile takip edilen ve antihormonal tedavi uygulanan kadınlarda klinik periodontal durum ve serum tümör belirteçleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, hastaların ağız ve diş sağlığına yönelik farkındalıklarını belirlemek için, ağız sağlığıyla ilişkili yaşam kalitesi (ASİYK) anketi uygulanması hedeflenmiştir. MATERYAL ve METOD: Çalışmaya antihormonal tedavi (aromataz inhibitörü; Aİ, antiöstrojen; Tamoksifen) uygulanan ve tanı evresi Evre II (Grup 1;15 hasta), Evre III (Grup 2;15 hasta) ve Evre IV (Grup 3;15 hasta) olan toplam 45 meme kanseri hastası dahil edildi. Hastaların demografik ve davranışsal karakteristikleri ve meme kanseri tanı ve tedavisine yönelik klinik bulguları incelendi. Bulundukları evrelerdeki klinik periodontal parametreleri ölçüldü. Meme kanseri tümör belirteçleri (CEA ve CA 15-3) serum ilk, pik ve son değerleri ile ASİYK anketi sonuçları değerlendirildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. SONUÇLAR: Hastaların tüm demografik ve davranışsal karakteristikleri gruplar arasında fark göstermez iken (sağlık güvencesi hariç), antihormonal tedavi kullanım süresi Evre II'de Evre III'e göre daha yüksek idi (p 0.05), hastaların genellikle Evre I-II Derece A-B periodontitis olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to evaluate the relationship between clinical periodontal status and serum tumor markers in women who were followed up with a diagnosis of breast cancer and were treated with antihormonal therapy. At the same time, it was aimed to apply an oral health-related quality of life (OHRQOL) questionnaire to determine the awareness of patients about oral and dental health. MATERIAL AND METHODS: A total of 45 breast cancer patients who were treated with antihormonal therapy (aromatase inhibitors; AI, antiestrogen; Tamoksifen) and were at the diagnosis stage Stage II (Group 1; 15 patients), Stage III (Group 2; 15 patients) and Stage IV (Group 3; 15 patients) were included in the study. The demographic and behavioral characteristics of the patients and clinical findings for breast cancer diagnosis and treatment were examined. Clinical periodontal parameters were measured in their phases. The initial, peak and final values of serum breast cancer tumor markers (CEA and CA 15-3) and the results of the OHRQOL questionnaire were evaluated. All data obtained were analyzed statistically. RESULTS: All demographic and behavioral characteristics of the patients do not differ between groups (except health insurance). The duration of antihormonal treatment was higher in Stage II than Stage III (p 0.05), it was observed that the patients generally had Stage I-II Grade A-B periodontitis.