Vehicle and trip characteristics and their contributions to carbon footprint in tyne and wear region
Tyne ve wear bölgesinde araç ve yolculuk özellikleri ve karbon ayak izine katkıları
- Tez No: 742997
- Danışmanlar: PROF. DR. MARGARET BELL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Araç ve yolculuk karakteristikleri, ulaşım sektöründen kaynaklanan karbon ayak izinin önemli göstergeleridir. İngiltere'nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Tyne and Wear bölgesinde de ulaşım için birçok farklı motorlu taşıt ve motorsuz ulaşım modu kullanılmaktadır. Newcastle Kent Konseyi Yerel Ulaşım Planlama Ekibi tarafından sağlanan verilere göre Tyne ve Wear'daki seyahat modları arasında araba ile ulaşım en büyük paya sahip olduğundan, araba modu tarafından üretilen emisyonlar, temel araç ve yolculuk karakteristikleri açısından analiz edilmektedir. Yolculukta katedilen mesafe, yolculuğun ortalama hızı, motor tipi ve boyutu ve ayrıca yakıt türü, farklı emisyon türlerinin miktarını etkileyen ana faktörlerdir. Bunlar kimyasal reaksiyonlarla karbon ayak izi yaratma eğilimindedir ve daha sonra da iklim değişikliğine neden olmaktadır. Tyne and Wear bölgesindeki karbon monoksit, hidrokarbonlar ve nitrojen oksitler gibi egzoz emisyonları Çevre, Gıda ve Kırsal Alan İşleri Başkanlığı tarafından sağlanan verilerle incelenebilir. Ayrıca, elde edilen emisyon faktör katsayıları kullanılarak büyük miktarda emisyon üreten seferler sağlanan veriler üzerinden tespit edilebilir. Tyne and Wear bölgesindeki en çevreye zararlı araba yolculuklarının toplam emisyon miktarına katkısı ve bunların nedenleri sunulmaktadır. Ayrıca, mevcut durumun ciddiyeti bölgedeki birçok seyahati içeren verilerle ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Vehicle and trip characteristics are important indicators of the carbon footprint from transport sector. Many different motor vehicles and non-motorised travel modes are used for transport in Tyne and Wear region, as in the other parts of the United Kingdom. Since the transport by car have the largest share among the travel modes in Tyne and Wear according to the data provided by Local Transport planning Team at Newcastle City Council, the emissions generated by the mode of car are analysed in terms of their main vehicle and trip characteristics. Distance travelled, average speed of the trip, engine type and size and also fuel type are the main factors affecting the amount of different emission types which tends to create carbon footprint with chemical reactions afterwards that causes the climate change. The tail pipe emission such as carbon monoxide, hydrocarbons and nitrogen oxides in Tyne and Wear region can be investigated by the data provided and the trips producing large amount of emission can be identified by using the emission factor coefficients provided by Department for Environment, Food and Rural Affairs. The contribution and the reasons of the dirtiest car trips to the total amount of emission in Tyne and Wear region are introduced and the seriousness of the current situation is denoted by the data containing a number of trips in the region.