The effect of manager's communication skills (Empathy, positivity, and equality) on employee job satisfaction
Yöneticinin iletişim becerilerinin (Empati, pozitiflik ve eşitlik) çalışan iş tatmini üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 743005
  2. Yazar: MOHANAD HAMID HUSSEİN ALGBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMEER SULEİMAN ALJAMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışma, Al-Furat orta bölge / Babil – Irak devlet elektrik üretim şirketinde yöneticilerin iletişim becerilerinin (empati, pozitiflik ve eşitlik) çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisini demografik değişkenlere göre belirlemeyi amaçlamıştır: (cinsiyet) , iş deneyimi, yaş, iş unvanı, nitelik). Araştırmanın evrenini devlet elektrik üretim şirketinin tüm çalışanları oluşturmuştur ve anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Örneklem, kamu elektrik üretim şirketinin tüm çalışanlarını içermekte olup, çalışma popülasyonunun genel bir anketinin yapıldığı ve ulaşılan (200) çalışan sayısına ulaşılmıştır ve sahadan alınan örneklemin oranı (200) ankettir. çalışma popülasyonu. Araştırmanın bulguları, kamu elektrik üretim şirketi yöneticilerinin iletişim becerilerinin yüksek olduğunu, çalışanlarla iletişim konusunda olumlu bir tutum sergilediklerini, zor durumlarda çalışanlarla empati kurduklarını ve tüm çalışanlara eşit davrandıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, devlet elektrik üretim şirketinde çalışan memnuniyetinin genel olarak yüksek olduğu ve en yüksek memnuniyet alanlarının çalışma ortamı alanı olduğu, ardından denetim tarzı alanı olduğu da keşfedildi. Yöneticilerin iletişim becerilerinin çalışanın iş tatmini üzerinde etkisi olduğu da keşfedilmiştir. Ayrıca yaş, Nitelik, Ünvan ve İş Deneyimi değişkenlerine göre yöneticilerin iletişim becerileri ve çalışan iş tatmininin etkisinde (α ≤ 0.05) düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı keşfedilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yöneticilerin iletişim becerilerine ve çalışan iş tatminine etkisinde (α ≤ 0.05) düzeyde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu ve erkeklerin kadınlara göre daha fazla etkilendiği tespit edilmiştir. Çalışma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önerilerle sona ermiştir: (Elektrik üretimi kamu şirketindeki yöneticilerin, işçilerle işçilerle olumlu bir şekilde ilgilenmeye ve işçiler arasında eşitlik sağlamaya devam etmesi ve istisnai durumlardan muzdarip çalışanlara sempati duyması gerekliliği, yaratıcı çalışanlar için maddi teşvikler sağlamak ve ayrıca kaçınılabilmesi için şirketin denetim tarzındaki kusurları belirlemek için daha fazla araştırma yapmak).
Özet (Çeviri)
The study sought to determine the effect of managers' communication skills (empathy, positivity, and equality) on job satisfaction for workers at the state company of electricity production Al-Furat middle region / Babel – Iraq, according to the demographic variables: (gender, job experience, age, job title, qualification). The study population consisted of all employees of the state company of electricity production, and the questionnaire was used as an instrument for data collection. The sample included all employees of the state company of electricity production, and their number reached (200) employees, where an overall questionnaire of the study population was conducted, and the ratio of the sample retrieved from the field was (200) questionnaires from the study population. The study's findings revealed that the managers of the state company of electricity production have high communication skills, they have a positive attitude when it comes to communicating with employees, they empathize with employees in difficult situations, and they deal equally with all employees. It was also discovered as well that the employee satisfaction at the state company of electricity production was generally high, and the highest areas of satisfaction, were the domain of work environment, followed by the domain of supervisory style. It was also discovered that there is an effect of managers' communication skills on employee's job satisfaction. It was discovered as well that there are no statistically significant differences at the level (α ≤ 0.05) on the effect of managers' communication skills and employee job satisfaction according to the variables: Age, Qualification, Job title, and Job Experience. While it was found that there are statistically significant differences at the level (α ≤ 0.05) on the effect of managers' communication skills and employee job satisfaction according to the gender variable and males were more affected than females. The study concluded with several recommendations, including: (The necessity for managers in the state company of electricity production, to continue to deal with workers positively with workers and equality among them, and to sympathize with employees who suffer from exceptional circumstances, Also work on providing material incentives for creative employees. As well as conduct more research to identify the flaws in the company's supervision style so that they may be avoided).