Kamu yöneticilerine uygulanacak psikometrik test sonuçları ile çalışan motivasyonu ilişkisi: Nevşehir'deki kamu kurumlarında bir inceleme
The relationship of psychometric test results to be applied to public administrators and employee motivation: A review in public institutions in Nevşehir
- Tez No: 819481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR VURAL UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Yönetici ve çalışan arası ilişkiler; örgütlerin amaç ve hedeflerine ulaşabilmesi, çalışanın verimi ve performansı veya motivasyonu gibi vb. açılardan yönetim bilimlerinde önemli inceleme konuları arasındadır. Kamu Yönetimi literatüründe, yönetici ve lider tutumlarının çalışanların üzerine etkilerini farklı bağlamlarda inceleyen pek çok araştırma bulunmaktadır. Yönetim faaliyetlerinin istenilen şekilde devam edebilmesi için çalışanın örgüte uyumunun, performansının, verimliliğinin ve motivasyonunun idare tarafından dikkate alınması gerekmektedir. Çalışanı tanıyan, istek ve arzularını bilen yöneticinin çalışanı örgüt amaçlarına yönlendirebilmesi ve motivasyonunu yüksek tutarak verim alabilmesi bununla birlikte üretilen işin kalitesi ve başarısı, yöneticinin yönetsel yeterlilik, iletişimsel ve sosyal becerilerinden olan empati becerisiyle yakından ilişkilidir. Çalışanı tanıyan, istek ve ihtiyaçlarını doğru anlayabilen yönetici, çalışanı motive edebilmenin yolunu da kolayca bulabilir. Bu nedenle çalışmanın gerekçesi, kamu kurumlarında anlaşılan, anlaşıldığını hisseden bir çalışanın motivasyonunu artırabilmek için yöneticinin sahip olması gereken empati düzeyi ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkinin ortaya konulmasına ihtiyaç duyulması olarak ifade edilebilir. Bu çalışma, kamu sektöründe yönetici ve çalışan arasındaki ilişkiyi empati ve motivasyon kavramları merkezinde ele almakta; çalışan motivasyonunun artırılması ile yöneticinin empati seviyesinin bağlantılı olduğunu düşünmekte ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Dolayısıyla kamuya yönetici atama ön süreçlerinde aday yöneticilere, alım kriterleri itibariyle psikometrik testler yapılmasının gerekliliğini de vurgulamaktadır. Çalışmada kamuya atanacak aday yöneticilerin empati testi gibi psikometrik testlere tâbi tutulmasının önü bilimsel temelleriyle atılmakta ve yasal bir kıstas olarak belirlenebilir hale getirilmesinin önü açılmaktadır. Diğer yandan bu çalışma, yöneticilere diğer psikometrik ölçümlerin yapılması suretiyle yönetici çalışan ilişkisinin psikososyal beceri boyutuyla ortaya konulmasına dair yapılacak diğer çalışmalara ışık tutmaktadır. Bu anlamda yöneticinin veya çalışanın temel dürtü düzeyi, kişilerarası iletişim beceri düzeyi, paranoya düzeyi, depresyon düzeyi, takıntı (obsesif kompulsif) düzeyi, kaygı durumu, stres düzeyi ve kişilik tipi gibi ölçülebilir psikolojik durum ve niteliklerinin sağlıklı ve istendik yönetime etkisi ve çalışan motivasyonu, performansı, örgütsel bağlılığı, aidiyet hissi gibi birçok değişken üzerine etkisini inceleyen araştırmalara temel olması ve fikir vermesi beklenmektedir. Nevşehir Valiliği' ne bağılı bakanlık düzeyinde merkez teşkilatı bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında yürütülen bu araştırmanın hipotezleri verilerin dağılımına uygun olarak SPSS 25.0 paket programında yapılan istatistiki analizler (korelasyon analizi ve regresyon analizi) neticesinde kabul edilmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Lawrance ve arkadaşları (2004) tarafından geliştirilerek Kaya ve Çolakoğlu (2015) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği”ve Topaçlı (2022), Kuvaas (2006) ile Yücel Batmaz ve Gürer (2016) tarafından geliştirilen ve uyarlanan“Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yönetici empati düzeyi ile çalışan motivasyonu arasında güçlü, anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilerek yönetici empati düzeyinin çalışan motivasyonunun önemli bir tahmincisi ve yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relationship between manager and employee; organizations to achieve their goals and objectives, such as employee productivity and performance or motivation, etc. It is among the important research topics in management sciences. In the Public Administration literature, there are many studies examining the effects of manager and leader attitudes on employees in different contexts. In order for the management activities to continue as desired, the employee's compliance with the organization, performance, productivity and motivation should be taken into account by the administration. The ability of the manager, who knows the employee, knows his wishes and desires, to direct the employee to the goals of the organization and to get efficiency by keeping his motivation high, together with the quality and success of the work produced, is closely related to the manager's managerial competence, empathy skill, which is one of his communicative and social skills. The manager, who knows the employee and understands his wishes and needs correctly, can easily find a way to motivate the employee. For this reason, the reason for the study can be expressed as the need to reveal the relationship between the level of empathy that the manager should have and the motivation of the employee in order to increase the motivation of an employee who is understood and feels understood in public institutions. This study deals with the relationship between the manager and the employee in the public sector in the center of the concepts of empathy and motivation; thinks that increasing employee motivation is related to the level of empathy of the manager and examines the relationship between these concepts. Therefore, it also emphasizes the necessity of conducting psychometric tests on candidate managers in terms of recruitment criteria during the pre-appointment of managers to the public. In the study, the scientific basis of the candidate managers to be appointed to the public is subjected to psychometric tests such as the empathy test, and the way is cleared to be determined as a legal criterion. On the other hand, this study sheds light on other studies to reveal the manager-employee relationship in terms of psychosocial skills by making other psychometric measurements to managers. In this sense, the effect of measurable psychological states and qualities of the manager or employee such as basic drive level, interpersonal communication skill level, paranoia level, depression level, obsessive-compulsive level, anxiety state, stress level and personality type on healthy and desired management and employee motivation, It is expected to be the basis of researches examining the effects on many variables such as performance, organizational commitment, and sense of belonging. The hypotheses of this research, which is carried out in public institutions and organizations with a central organization at the ministry level under Nevşehir Governorship, are accepted as a result of statistical analyzes (correlation analysis and regression analysis) made in the SPSS 25.0 package program in accordance with the distribution of data. The“Empathy Level Determination Scale”developed by Lawrence et al. (2004) and adapted to Turkish by Kaya and Çolakoğlu (2015) and developed by Topaçlı (2022), Kuvaas (2006) and Yücel Batmaz and Gürer (2016) were used as data collection tools in the research. and the adapted“Motivation Scale”was used. As a result of the research, a strong, significant and positive relationship was determined between the level of manager empathy and employee motivation, and it was determined that the level of manager empathy was an important predictor and predictor of employee motivation.