Keçiboynuzu küspesinden elde edilen biyo-yağdan formaldehit içermeyen fenolik reçine eldesi
Production of formaldehyde free phenolic resins from bio-oil obtaining locust bean cake
  1. Tez No: 743020
  2. Yazar: NİLGÜN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, tarımsal bir yan ürün olan keçiboynuzu küspesinden hızlı piroliz sonucunda elde edilen biyo-yağın, MgO-C refrakter tuğlalarda fenolik reçine yerine bağlayıcı olarak kullanılması araştırılmıştır. Keçiboynuzu küspesinin hızlı piroliz yöntemiyle farklı piroliz koşullarındaki sıcaklığının biyo-yağ verimine ve kimyasal bileşik yapısına etkisi incelenmiştir. Elde edilen biyo-yağların kimyasal bileşik içerikleri Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrofotometresi (GC-MS) analizi ile tespit edilmiştir. Yapılan GC-MS analizleri sonucunda biyoyağların yapısında bulunan kimyasal bileşiklerin çoğunluğunun fenol, keton ve asitlerden oluştuğu tespit edilmiştir. En iyi biyo-yağ veriminin elde edildiği ve yapısında yüksek oranda fenol bulunan (100°C/dk ısıtma hızında 450°C piroliz sıcaklığında elde edilen biyo-yağ), MgO-C refrakter tuğla yapımında fenol-formaldehit reçinesi yerine bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. Biyo-yağlı fenol hidroksimetil furfural reçinesinden hazırlanan refrakter kompozisyonlara fiziksel ve mekanik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of bio-oil obtained as a result of rapid pyrolysis from carob pulp, an agricultural by-product, as a binder instead of phenolic resin in MgO-C refractory bricks was investigated. The effect of the temperature of carob meal under different pyrolysis conditions on bio-oil yield and chemical compound structure was investigated by rapid pyrolysis method. The chemical compound contents of the obtained bio-oils were determined by Gas Chromatography-Mass Spectrophotometer (GC-MS) analysis. As a result of the GC-MS analyzes, it was determined that the majority of the chemical compounds in the structure of bio-oils consisted of phenol, ketone and acids. MgO-C was used as a binder instead of phenol-formaldehyde resin in the production of refractory bricks, where the best bio-oil yield was obtained and containing a high percentage of phenol in its structure (bio-oil obtained at 450°C pyrolysis temperature at 100°C/min heating rate). Physical and mechanical tests were applied to the refractory compositions prepared from bio-oily phenol hydroxymethyl furfural resin.