Futbolcularda yokuş aşağı yapılan yön değiştirmeli, hızlanma-yavaşlamalı ve doğrusal sprint antrenmanlarının sürat ve çeviklik performansı üzerine etkileri
The effects of downhill shifting, acceleration-deceleration and linear sprint training on speed and agility performance in footballers
  1. Tez No: 743034
  2. Yazar: DAVUT BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda yokuş aşağı yapılan yön değiştirmeli,hızlanma-yavaşlamalı ve doğrusal sprint antrenmanlarının sürat ve çeviklik performansı üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, 20-30 yaş aralığında futbol branşın da aktif lisanslı gönüllü 22 futbolcu (Yaş: 23,87±3,06 yıl; Boy: 176,57±3,95 cm.; Vücut ağırlığı: 76,12±5,27 kg) katılmıştır. Katılımcılar rastgele yöntemle 10 yokuş aşağı çalışma grubu (YAG, n:10) ve düz zemin çalışma grubu (DZG, n:12) olarak iki gruba ayrılmıştır. İlk olarak tüm katılımcıların çeviklik değerlerinin belirlenmesi amacıyla çeviklik (t ve zig- zag) ve sprint değerlerinin belirlenmesi için 10 ve 30m sprint testleri uygulanmıştır. Adım frekanslarının belirlenmesi için testler kamera ile kayıt altına alınmıştır. Daha sonra YAG grubuna standart futbol antrenmanları dışında 4 hafta/ haftada 3 gün/günde 30 dk. 13.490 eğime sahip tepede yokuş aşağı üç farklı koşu protokolü uygulanmıştır. DZG standart futbol antrenmanları dışında aynı çalışmaları standart futbol sahasında gerçekleşmiştir. Uygulamalar sonunda grupların t testi, zig-zag testi ve 10 ve 30 m sprint testleri tekrar yapılmıştır. Sporcuların arasındaki farkın belirlenmesi amacıyla tekrarlı ölçümler ANOVA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of downhill sprinting, acceleration-deceleration and linear sprint training on speed and agility performance in football players. In the study, 22 active licensed football players in the age range of 20-30 (Age: 23.87±3.06 years; Height: 176.57±3.95 cm.; Body weight: 76.12±5.27 kg.) ) has joined. Participants were randomly divided into two groups as 10 downhill study groups (YAG, n:10) and flat ground study group (DZG, n:12). First of all, 10 and 30 m sprint tests were applied to determine agility (t and zigzag) and sprint values of all participants in order to determine agility values. The tests were recorded with a camera to determine the step frequencies. Afterwards, the YAG group was given 4 weeks/ 3 days a week/ 30 minutes a day for 4 weeks, apart from standard football training. Three different downhill running protocols were applied on a hill with a slope of 13,490. Apart from DZG standard football trainings, the same activities were carried out on the standard football field. At the end of the applications, the groups' t test, zig-zag test and 10 and 30 m sprint tests were performed again. In order to determine the difference between the athletes, repeated measures ANOVA test was applied.