Genç sporcularda beyin kaynaklı nörotrofik faktör BDNF geni RS6265 polmorfizminin belirlenmesi
Determination of brain-based neurotrophic factor BDNF general RS6265 polymorphism in young sportsmen
  1. Tez No: 611700
  2. Yazar: ELİF YONTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda, merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sisteminin belirli nöronları üzerinde etkili olup, mevcut nöronların hayatta kalmasını desteklemeye yardımcı olan ve yeni nöronların, sinapsların büyümesini ve farklılaşmasını teşvik eden BDNF geninin rs6265 polimorfizmini futbolcularda incelenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda 34 genç futbolcunun analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız Üsküdar Üniversitesi Girişimsel Olmayan Etik Kurul tarafından onaylanmış ve (B.08.6.YÖK.2.ÜS.0.05.06/2018/797)] Helsinki-II deklarasyonuna uygun olarak gerçekleşmiştir. Sporculardan ağız içi epitel hücreleri, DNA toplayıcı çubuklar (swap) yardımıyla toplanmış ve DNA izolasyonu ticari kit kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Genotipleme ise Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi ile tamamlanmıştır. Bu yöntemde genotipleme kiti olarak TaqMan SNP Genotipleme ve TaqMan Universal Master Mix kullanılmıştır. Genotip sonuçları yüzdeleri olarak saptanmıştır. Kohortumuzda BDNF rs6265 polimorizm sırasıyla AG 12(%40) ve GG 18(%60) dir. Kohortumuzda AA genotipine rastlanmamıştır. Allel dağılımı ise A alleli 12(%20) G alleli ise 48(%80) olarak saptanmıştır. BDNF rs6265 polimorfizminin dopamin ile ilgili önemli bir genetik faktör olduğunu düşünmekteyiz. Sporcuların atletik performanslarının saptanmasında mental faktörler önemlidir. BDNF rs6265 polimorfizminin bu konuda analiz edilmesinin sporcular için önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to examine the rs6265 polymorphism of the BDNF gene, which is effective on certain neurons of the central nervous system and peripheral nervous system, which helps support the survival of existing neurons and promotes the growth and differentiation of new neurons, synapses. In this context, analyzes of 34 young footballers were carried out. Our study was approved by the Non-Interventional Ethics Committee of Üsküdar University and was conducted in accordance with the Helsinki-II declaration (B.08.6.YÖK.2.ÜS.0.05.06 / 2018/797). Intraoral epithelial cells from the athletes were collected with the help of DNA collecting rods (swap) and DNA isolation was performed using a commercial kit. Genotyping was completed by Real Time Polymerase Chain Reaction method. In this method, TaqMan SNP Genotyping and TaqMan Universal Master Mix are used as genotyping kit. Genotype results were determined as percentages. In our cohort, BDNF rs6265 polymorism is AG 12 (40%) and GG 18 (60%), respectively. No AA genotype was found in our cohort. The allele distribution was 12 (20%) and the G allele was 48 (80%). We think that BDNF rs6265 polymorphism is an important dopamine related genetic factor. Mental factors are important in determining athletic performance of athletes. We think that it is important for athletes to analyze BDNF rs6265 polymorphism in this regard.