Evde okul öncesi eğitime yönelik uygulanan Multibem Eğitim Programının öğrencilerin gelişimleri ile ailelerin ebeveynlik becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the Multibem Education Program applied to home pre-school education on the development of students and the parenting skills of the families
  1. Tez No: 743104
  2. Yazar: MERYEM NİDA OKUMUŞ GÜRSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT HOTAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yakın zamanda dünyayı etkisi alan salgın hastalık durumu diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da bazı değişikliklerin yapılmasını ve farklı yöntemlerin denenmesini zorunlu hale getirmiştir. Okulların önlem amacı ile kapalı kalması özellikle sosyal-duygusal öğrenmenin etkin olduğu okul öncesi çocuklar için kayıplara neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı; ebeveynlere uzaktan eğitim yoluyla destek vererek, erken çocukluk eğitimi çağında olan çocuklara evde sistemli bir okul öncesi eğitimi sağlamak, gelişmelerine destek olmak ve evde eğitimin ebeveynlerin ebeveynlik becerilerini olan etkisini gözlemlemektir. Bu amaçla ilgili yaş aralığındaki çocuklara evde eğitim içeriği hazırlanarakd ebeveynlerin kullanımlarına sunulmuştur. Araştırmanın modeli durum çalışmasıdır. Araştırmanın verileri ebeveyn bilgi formu ve yarı yapılandırılmış ebeveyn görüşme formu ile elde edilmiştir. Çalışma ilişkin bulgular içerik analizi yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; evde eğitimin çocukların empati, konuşma becerileri, merak, kendini ifade etme ve özgüven gibi sosyal-duygusal gelişim alanlarında olumlu anlamda katkısı olduğu görülmüştür. Ebeveynler akran yoksunluğu nedeniyle akran iletişimi ile ilgili olumsuz görüş belirtmişlerdir. Evde eğitimin ebeveynlerin çocuk gelişimi ile ilgili bilgilerini arttırdığı, çocuklarını tanımalarını sağladığı ve evde birlikte öğrenme ortamı oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The epidemic disease situation, which has affected the world recently, has made it necessary to make some changes and try different methods in the field of education, as in other fields. The closure of schools for precautionary purposes has caused losses especially for preschool children who are active in social-emotional learning. The aim of this study; to provide a systematic pre-school education at home to children in early childhood education age by supporting parents through distance education, to support their development and to observe the effect of home education on parents' parenting skills. For this purpose, home education content was prepared for children in the relevant age range and presented to the use of parents. The model of the research is case study. The data of the research were obtained with the parent information form and the semi-structured parent interview form. Findings related to the study were obtained by content analysis method. According to the findings obtained; It has been observed that homeschooling has a positive effect on children's social-emotional development areas such as empathy, speaking skills, curiosity, self-expression and self-confidence. Parents expressed a negative opinion about peer communication due to peer deprivation It has been determined that homeschooling increases parents' knowledge about child development, enables them to get to know their children, and creates a learning environment together at home.