Tamburlu fren test cihazı tambur aşıntı miktarının belirlenmesi
Drum brake tester determination of drum wear amount
  1. Tez No: 743120
  2. Yazar: HALİL PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Fren sistemi aracın güvenli bir biçimde yavaşlamasını veya durmasını sağlayan aktif güvenlik sistemlerinden biridir. Ülkemizde karayollarında kullanılan motorlu ve motorsuz taşıtların fren sistemlerinin kontrolleri Araç Muayene İstasyonlarında ve servis istasyonlarında yapılmaktadır. Fren sistemlerinin kontrollerinde en önemli kontrol, aracı güvenli bir şekilde durdurabilecek fren veriminin hesaplanmasıdır. Fren veriminin hesaplanması: Laboratuvarlarda, servis istasyonlarında veya üretim bantlarında kullanılan test cihazlarından birisi olan tamburlu tip fren test cihazı ile ölçümlenmektedir. Bu çalışmada farklı kullanım adetlerine sahip fren test cihazlarından aynı araç ile fren kuvvet testleri gerçekleştirilmiştir. Cihazlardan alınan fren kuvvetleri kendi içlerinde değerlendirilerek fren kuvvet oluşumunda tambur üzerindeki diş kalınlıklarının etkisi araştırılmıştır. Fren veriminin hesaplanmasında kullanılan fren kuvvetinin ölçülmesini etkileyen, tambur üzerindeki diş kalınlıklarının kullanım adedine bağlı olarak değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The brake system is one of the active safety systems that allow the vehicle to slow down or stop safely. Brake systems of motorized and non-motorized vehicles used on highways in our country are checked at Vehicle Inspection Stations and service stations. The most important control in the controls of the brake systems is the calculation of the braking efficiency that can safely stop the vehicle. Calculation of brake efficiency: It is measured with a drum type brake tester, which is one of the test devices used in laboratories, service stations or production lines. In this study, brake force tests were carried out with the same vehicle from brake test devices with different usage numbers. The effect of tooth thickness on the drum on the brake force formation was investigated by evaluating the brake forces taken from the devices. The tooth thickness on the drum, which affects the measurement of the brake force used in the calculation of brake efficiency, has been evaluated depending on the number of uses.