PiriChain: Delege edilmiş hisse kanıt mutabakat tabanlı blok zinciri
PiriChain: Delegated proof of stake based blockchain
- Tez No: 743125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZİM İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz Teknolojik gelişmeler ışığında verilerin şifrelenmesi, değiştirilemezliği, şeffaflığı ve işlemlerde aracıların olmaması blok zinciri teknolojisini geleneksel yöntemlerden daha efektif, güvenilir bir hale getirmiştir. Aracıların olmaması, işlemlerin daha ekonomik düzeyde gerçekleşmesini sağlamıştır. Hareketlerin (transactions) onaylanmasının 3. şahıslar tarafından yapılması da bağımsız-objektif bir ortam oluşturmaktadır. Piyasada bilinen en büyük blok zinciri teknolojisi Bitcoin'dir. Piyasada Bitcoin, emtia para gibi görülmektedir. Fakat blok zincirleri sadece para transferlerinde değil birçok alanda kullanıma olanak verir. Bu tez çalışmasında sadece varlık transferleri değil özel verilerin de transferini yapabilecek nitelikte bir teknoloji geliştirilmeye çalışılmıştır. Böylelikle özel verilerin izlenebilirlik özelliğinin de blok zincirine eklenebildiği gösterilmiştir. Bunun yanında verilerin yönetilmesi ve sorgulanabilmesi için de“Akıllı Senaryo”adı verilen bir alt yapı sunulmuştur. Sistemin, harici platformlar tarafından kullanılabilmesi için tüm WEB-API komutları anlatılmıştır. Masaüstü, web ve mobil olmak üzere her platform için ayrı ayrı uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the light of today's technological developments, data encryption, immutability, transparency and the absence of mediators jobber in transactions have made blockchain technology more effective and reliable than traditional methods. The absence of intermediaries enabled transactions to be carried out more economically. Approval of transactions by third parties also provides an independent-objective environment. The largest known blockchain technology in the market is Bitcoin. In the market, Bitcoin is seen as commodity money. However, blockchains allow use not only in money transfers but also in many areas. In this thesis, it was tried to develop a technology capable of transferring not only asset transfers but also private data. Thus, it was shown that the traceability feature of private data can be added to the blockchain. In addition, an infrastructure called“Smart Scenario”was presented in order to manage and query the data. All WEB-API commands are explained so that the system can be used by external platforms. A separate application has been developed for each platform, including desktop, web and mobile.