Ebeveynlerin mizah tarzı ile çocukların sosyal yetkinliği arasındaki ilişkide ebeveyn kabul-reddinin aracı rolü
The mediator role of parental acceptance-rejection in the relationship between parents' humor style and children's social competence
- Tez No: 929046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin mizah tarzı ile çocukların sosyal yetkinliği arasındaki ilişkide ebeveyn kabul-reddinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya, 35-71 ay arasında çocuğu olan 284 anne (%70.5) ve 119 baba (%29.5) olmak üzere 403 ebeveyn katılmıştır. Katılımcılar, Demografik Bilgi Formunu, Mizah Tarzları Ölçeği'ni, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği'ni (Kısa Form) ve Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği'ni (SYDD-30) doldurmuşlardır. Aracılık analizleri için Hayes'in PROCESS Makro Analizi Model 4 kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; ebeveynin hem uyumlu hem uyumsuz mizah tarzı ile çocuğun sosyal yetkinliği arasındaki ilişkiye ebeveyn reddi aracılık etmiştir. Uyumlu mizah ile ebeveyn reddi negatif ilişkili, ebeveyn reddi ile sosyal yetkinlik negatif ilişkili bulunmuştur. Uyumsuz mizah ile ebeveyn reddi pozitif ilişkili ve ebeveyn reddi de sosyal yetkinlikle negatif ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak, kullanılan mizah tarzlarının sosyal yetkinlikle ebeveyn reddi üzerinden ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mediating role of parental acceptance-rejection in the relationship between parents' humor style and children's social competence. 403 parents, including 284 mothers (70.5%) and 119 fathers (29.5%) with children aged between 35 and 71 months, participated in the study. Participants filled out the Demographic Information Form, Humor Styles Scale, Parental Acceptance-Rejection Scale (Short Form) and Social Competence and Behavior Evaluation-30 Scale (SYDD-30). Hayes' PROCESS Macro Analysis Model 4 was used for mediation analyses. According to the findings, parental rejection mediated the relationship between parent's both harmonious and maladaptive humor styles and the child's social competence. Harmonious humor style was negatively associated with parental rejection and parental rejection was negatively associated with social competence. Maladaptive humor style was positively associated with parental rejection and parental rejection was negatively associated with social competence. As a result, humor styles were associated with social competence through parental rejection.