İki dilli çocuk kitaplarının Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretim programı temaları açısından incelenmesi: TEDA Projesi örneği
Examination of bilingular children's books in terms of Turkish Language and Culture Teaching program themes: The TEDA Project example
  1. Tez No: 743133
  2. Yazar: GAMZE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmanın amacı, TEDA projesi kapsamında hazırlanan Almanca-Türkçe iki dilli çocuk kitaplarının Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'nda yer alan tema ve alt temalara uygunluğunu tespit etmektir. Bu doğrultuda nitel durum çalışması çeşitlerinden iç içe geçmiş tek durum deseni seçilmiştir. İçe içe geçmiş tek durum deseni, bir durum çalışmasının ilgili durumunun bütüncül ve tek bir ünite olarak ele alınmasını içermektedir. Buna göre çalışma için“TEDA kapsamında yayımlanan Almanca-Türkçe iki dilli çocuk kitaplarında yer alan Türkçe ve Türk Kültürü dersi temaları”tekli durum olarak belirlenmiştir. İnceleme nesneleri olarak TEDA projesi kapsamında yayımlanan Türkçe Almanca çocuk kitapları belirlenmiş, toplam 57 kitaptan 46 tanesinin ulaşılabilir olduğu görülmüştür. İnceleme nesnelerinin elde edilmesi, COVID-19 döneminde gerçekleştirildiği için süre ve ulaşım noktasındaki kısıtlamalar nedeniyle kolay ulaşılabilir seçim methodu (convenience sampling method) benimsenmiştir. Bu çerçevede ulaşılabilir 46 kitabın 24'ü çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmadaki veriler yazılı kaynakların incelenmesi ile sağlandığı için veri toplanma aracı olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi bir arada kullanılmıştır. Betimsel analiz aşamasında programdaki tema ve alt temaların bu kitaplarda yer alıp almadığına bakılmış ve bu yer alıp almama durumu nicelleştirilmiştir. İçerik analizinde ise bulgu örneklerinde temalar ile ilgili bölümler derinlemesine analiz edilerek bulgularda hangi tema ve alt temalara atıflar yapıldığı belirlenmiştir. Çalışmanın inandırıcılığı için ilk olarak yorumlayıcı geçerliliği derinlemesine yorumlamalarla sağlanmaya çalışılmış ardından çalışmanın dışında bulunan bir araştırmacının değerlendirmesi sağlanarak dışsal bir denetime tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda bu kitapların Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı tema ve alt temaları ile büyük ölçüde örtüştüğü, iki dilli Türk çocuklarının hem ana dillerini hem de içinde bulundukları toplumun dilini öğrenmeleri noktasında bu çocuklara fayda sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır. İlgili kitapların olay temelli metinler olması, senaryolaştırma içermesi ve ders materyalleri ile paralellik göstermesi olumlu özellikler olarak tespit edilmiştir. Kitaplarla ilgili sadece bir kitapta pedagojik olarak olumsuz bir özellik tespit edilmiş ve buna çalışmanın sonuç bölümünde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the compatibility of the books, prepared within the scope of the TEDA Project for German-Turkish bilingual children's, with the themes and sub-themes in the Turkish and Turkish Culture lesson Curriculum. In this direction, single intertwined case design was chosen from the qualitative case study types. The within single intertwined case design involves considering the relevant sub- cases of a case study as a holistic and single unit. Accordingly,“Turkish and Turkish Culture lesson themes in German-Turkish bilingual children's books published within the scope of TEDA”were determined as a single case for the study. It has been seen that 46 of the 57 books in total, translated into Turkish - German by the TEDA project, were available as objects of investigation. In the selection of the sample, the convenience sampling method was employed due to the limitations in time and reach, as it was carried out during the COVID-19 period. In this context, 24 of the 46 books were included in the study. Since the data in the study was obtained by examining written sources, document analysis was used as a data collection tool. In the analysis of the data, descriptive analysis and content analysis were used together. In the descriptive analysis phase, it was checked whether the themes and sub-themes in the program were included in these books. In the content analysis, the sections related to the themes in the findings samples were analyzed in depth and it was determined which themes and sub-themes were referred to in the findings. For the trustworthiness of the study, firstly, its interpretative validity was tried to be ensured by in depth interpretations, and then it was subjected to an external audit by providing the evaluation of a researcher who was outside the study. As a result of the study, it was concluded that these books largely overlap with the themes and sub- themes of the Turkish and Turkish Culture lesson Curriculum, and that bilingual Turkish children will benefit from learning both their mother tongue and the language of the society they live in. The positive features of the related books are that they are event based texts, include scenarios and show parallelism with course materials. A negative pedagogical feature was identified in only one book related to the books and this was mentioned in the study.